Урок
№ 1
Тема. Календарно-обрядові
пісні, їх різновиди. Календарно-обрядові пісні літнього циклу: «У ржі на межі»,
«Ой біжить, біжить мала дівчина», «Проведу я русалочки до бору», «Купайло,
Купайло», «Заплету віночок», «Ой вінку, мій вінку», «Маяло житечко, маяло»,
«Там у полі криниченька».
Мета: ознайомити учнів із
українською календарно-обрядовою поезією, її різновидами, визначити роль і
місце пісні в житті народу; дізнатися більше про календарно-обрядові пісні
літнього циклу; навчити розуміти магічну силу обрядових пісень для наших
предків; розвивати вміння виразно і вдумливо читати їх, коментувати їхній
зміст; формувати світогляд учнів; виховувати любов та повагу до славного
минулого нашого народу, до його історії, звичаїв і традицій, до
загальнолюдських цінностей.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
(формування нової компетенції).
Форма уроку: усний журнал.
Методи
та прийоми: слово вчителя, бесіда, випереджальні завдання, «Незакінчені речення», робота
в парах.
Обладнання: аудіозаписи народних пісень,
ілюстрації до календарно-обрядових пісень літнього циклу, матеріали про хліб, прикрашений
сніп (дідух); мультимедійна презентація.
Епіграф.
Народні
пісні для України – все: і поезія,
й історія,
і батьківська могила…
М. Гоголь
Хід уроку
І. Організаційний етап.
1. Привітання з
учнями. Перевірка відсутніх. Подяка черговим.
ІІ. Оголошення теми та завдань уроку. (Слайд 1)
-
Мотивація навчальної діяльності школярів. (Слайд 2)
ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального
матеріалу.
Сторінки журналу
1. Обрядові пісні українського
народу.
2. Літній
цикл календарної обрядовості (загальна характеристика).
3. Русальні пісні.
4. Купальські пісні.
5. Жниварські пісні: зажинкові,
жнивні, обжинкові.
Перша
сторінка «Обрядові пісні українського народу»
Учитель. Кажуть, що пісня – то душа
народу. Пісня супроводжує людину в горі та в радості, у праці та під час
відпочинку. І коли наші далекі пращури, змагаючись із грізними силами природи,
намагалися «задобрити» злих духів, то поряд із різними магічними обрядовими
діями (жертвоприношенням, танцем) звучала й пісня.
Обрядові
пісні українців тісно пов’язані з хліборобським календарем і поділяються на
пісні літнього циклу, зимового та весняного.
Зібрали
селяни щедрий урожай із ниви – треба подякувати землі-годувальниці, попросити,
щоб і наступного року був добрий ужинок; прийшов час окоту худоби – треба її
пошанувати; забарилася весна, ніяк не може здолати люту зиму – потрібно їй
допомогти, прикликати піснями-веснянками та «жайворонками».
Календарно-обрядові
пісні виникли в сиву давнину, а з прийняттям християнства набули ще й нової
тематичної спрямованості – уславлення Творця за його щедрі дари й ласку до
людей.
Що ж
таке народна пісня?
Народна пісня – невеликий
музично-поетичний твір строфічної форми, автором якого є народ.
Особливості народних пісень:
-
вираження почуттів, переживань, настроїв, роздумів;
-
стисле повідомлення про обставини, які їх викликали, елементи
описів;
-
висока поетичність мови;
-
відповідність мелодій словесному тексту;
-
віршова форма;
-
малий обсяг;
-
одночасне виникнення слів і мелодій;
-
усне поширення;
-
існування тексту й мелодій у різних варіантах.
Різновиди
календарно-обрядових пісень:
1.
Пісні літнього циклу (русальні, купальські, жниварські).
2.
Пісні зимового циклу (колядки, щедрівки).
3.
Пісні весняного циклу (веснянки, гаївки, пісні-ігри).
Друга
сторінка «Літній цикл календарної обрядовості (загальна характеристика)»
Учитель
уводить шестикласників у чарівний світ усної народної творчості, звернувшись до
часів сивої давнини, коли наші предки-слов’яни святкували прихід літа із
настанням тепла. Літній цикл народної творчості становить цілісну систему
обрядово-поетичних дійств. Як і в інші періоди року, літні ритуали були тісно
пов’язані з найдавнішими культами та віруваннями, древньою міфологією.
Знайомлячи учнів із основними святами літа, учитель пояснює, що всі пісні цього
періоду можна поділити на такі види: русальні, купальські, жниварські. (Слайд 3)
Третя
сторінка «Русальні пісні»
«У ржі на межі», «Ой біжить, біжить
мала дівчина», «Проведу я русалочки до бору»
Заздалегідь
підготовлені учні, які отримали випереджувальне завдання, коротко повідомляють
про русальні пісні, їх виникнення та період виконання. Під час своїх
повідомлень учні демонструють ілюстрації, власні малюнки.
1-й учень. Русальні пісні – це
жанр календарно-обрядової лірики, пов'язаний зі святкуванням Русального тижня. (Слайд 4)
Русальні
пісні виконувалися під час обрядів, пов’язаних із «Зеленими святами» чи
«клечальною неділею». За релігійним обрядом – це Трійця. Самі епітети
«зелений», «клечальний» вказують на особливість цього свята – вшановувати
зелений світ рослинності, яку наші предки одухотворювали. Так само, за
стародавніми уявленнями, й люди посмертно могли перетворитися на рослин чи
духів, які знаходили собі притулок у лісах, полях, водах. Свято називалося ще
«русальним» або «мавським тижнем», під час якого ці фантастичні істоти з’являлися
в селі.
2-й учень. Русалок (мавок, нявок)
народна фантазія наділила надзвичайною красою і підступним характером. Це
стрункі зеленоокі й русокосі дівчата у легкому прозорому вбранні, уквітчані
водяними лілеями чи польовими квітами. Вони можуть сприяти або шкодити людині в
її господарських справах; їхнє улюблене заняття – водити танки, а якщо вони
побачать необережних юнака чи дівчину, то втягують їх у свої ігрища і
залоскочуть до смерті. Проти них існували обереги – часник, полин, яких русалки
нібито не переносили й утікали геть.
3-й учень. Прикрашаючи зеленню хати й
подвір’я, водячи з піснями по селу прикрашену гілочками, квітами й листям
дівчину – «тополю» ( у деяких місцевостях «берізку», «вербу»), наші предки
вшановували рослинний світ і своїх прародичів у ньому.
Пісні
русального типу – ліричні, повні радості життя, світла, простору, духовного
здоров’я. Героїні пісень – дівчата, настрій яких співзвучний із природою, що
розквітає: «Ой зросла ж я у свого таточка, кохалася в рідної мамочки – ой луги
ж мої всі зелені!»
Перегляд слайдів 5-9.
Робота
з текстами пісень.
«Ой біжить, біжить мала
дівчина»
- Виразне
читання твору.
-
Визначення теми (показ русалки, яка, наздогнавши малу дівчину, запропонувала
їй відгадати три загадки).
-
Далі над русальною піснею шестикласники працюють у парах
за такими питаннями:
1. Яку
форму має пісня?
2. Яке
повір’я про русалок використане в ній?
3. Добра чи
погана русалка?
4. Чи
вдалося вам відгадати загадку?
5. Який
висновок про мовленнєвий етикет наших предків можна зробити з огляду на
звертання «красна панно»?
«У ржі на межі»
- Виразне
читання обрядової пісні.
- Визначення
теми (зображення русалки, яка, сидячи на кривій березі, звернулася до
дівчат із проханням, щоб ті дали їй сорочку).
-
Опрацювання змісту твору за питаннями:
1. З яким
проханням русалка звернулася до дівчат?
2. Для
чого, на вашу думку, русалці потрібна була сорочка?
«Проведу я русалочки до бору»
- Виразне
читання твору.
- Визначення
теми (зображення проводів русалочок до бору, щоб вони не завдавали людям
будь-якої шкоди).
-
Далі над русальною піснею шестикласники працюють у малих
групах за такими питаннями:
1. Від
чийого імені виконується пісня?
2. Який
її настрій?
3. Чому
русалка не змогла зашкодити дівчатам?
4. Назвіть
слова пісні з пестливими суфіксами. Якого звучання надають вони твору?
Рубрика «Порівняй!»
Завдання: порівняти зміст пісень «Ой
біжить, біжить мала дівчина» та «Проведу я русалочки до бору».
Висновки.
- Перша
пісня закінчується трагічно, а в другій – русалка не страшна дівчині.
Отже,
ми переконалися, що ставлення до русалок було неоднозначним.
- Однаковий
початок окремих рядків в обох піснях: «Ой що…», «Да нашого…»
Повторення
однакових слів чи синтаксичних конструкцій на початку віршових рядків чи строф
називається анафорою
(єдинопочатком).
Анафора
підносить емоційну силу віршів і сприяє композиційній стрункості й
завершеності. (Слайд 10)
Четверта
сторінка «Купальські пісні»
Повідомлення
вчителя (одночасно демонструються слайди).
Чи не
найвідомішим у липні є свято Івана Купала – свято краси, молодості та
самоочищення. Свято припадає на ніч між 6 і 7 липня – період літнього
сонцестояння, коли найбуйніше розквітає природа. (Слайд 11) З
цього часу починається її повільне відмирання. І цей переломний момент
обов’язково відзначали. Людина вірила, що магічними силами зможе побороти темні
сили. На Купала топили або розривали смерть, яку скрізь називали по-різному:
Морена або Марена, Мара, Купало, в ролі якого виступало опудало з соломи, кропиви,
прикрашене квітами та пір’ям. Вважалося, що в цю ніч і трави, і води, і роса
ставали цілющими.
Ніч
на Купала – найчарівніша: у цей час можна почути мову звірів, побачити
чудодійні квіти, найактивніше проявляє себе нечиста сила. Опівночі розцвітає папороть
(Слайд 12),
загоряється дивним вогнем й одразу ж осипається. Хто встигне вирвати квітку,
той віднайде всі закопані скарби, дістане чудодійну силу. Але всяка нечисть
стереже цвіт папороті, тому тільки найсміливіші парубки йдуть цієї ночі в ліс.
Святкуючи
Купала, молодь запалює вогнища й стрибає через них, щоб очиститися. Дівчата
ворожать, пускають віночки на воду: куди попливе вінок, туди й заміж піде. Якщо
два віночки сходяться докупи, то бути закоханим у парі. Перегляд
слайдів13-20.
Робота
з текстами пісень.
Учні
мовчки читають пісні «Купайло, Купайло»,
«Заплету віночок», «Ой вінку, мій вінку», а потім виконують завдання.
Учитель показує дітям гілочку
деревця (вербову чи березову), на якій прикріплені штучні листочки із
запитаннями.
Запитання для відповідей
1.
Знайдіть пісню, в якій змальоване опудало, що стало символом свята, і
прочитайте її.
2.
В який момент свята Купала виконувалася пісня «Заплету віночок»? Які
почуття та сподівання у ній відтворено?
3.
Знайдіть у текстах анафори, визначте їхню роль.
4.
Що спільного й відмінного в піснях «Заплету віночок» і «Ой вінку мій,
вінку»? Які епітети показують, що дівчина закохана?
5.
Яким настроєм пройнята пісня і якою може бути її мелодія?
Перегляд слайдів 21-23.
Теорія
літератури. З’ясувати,
які епітети називаються постійними, навести приклади. (Слайд 24)
П’ята
сторінка «Жниварські пісні: зажинкові, жнивні, обжинкові» (Слайд
25)
Розповідають
про ці пісні два учні (хлопчик та дівчинка), одягнуті в українське національне
вбрання.
Хлопчик-українець. Жнива – найвідповідальніша
пора в житті хліборобів, адже вчасно зібраний добрий урожай – достаток у
домі. (Слайд 26)
Хоча жнива – це виснажлива праця, селяни облагороджували цю пору, бо ж вінцем
жнив ставав святий хліб, випечений із зерна нового врожаю. Тому обряди,
пов’язані зі жнивами, урочисті.
У
перший день жнив люди вдосвіта йщли в поле. Господар першим зжинав кілька
колосочків, його родина співала зажинкові пісні, прославляючи ниву, благаючи,
щоб сили природи (відтепер дощ) не завадили зібрати хліб. (Слайди 27-28)
Дівчинка-українка. Власне жнивних пісень
найменше, бо ж було не до співів: працювали під палючим сонцем з раннього ранку
до ночі, а кожна згаяна хвилина вартувала дуже дорого.(Слайд 29)
Жнивні пісні здебільшого сумні. (Слайди 30-31)
Найщасливіший
момент жнив –
обжинки. (Слайд 32)
На лану залишали бороду – 9 або 12 стеблин невижатого колосся; її прикрашали
стрічками, квітами. Вважали, що після цього нива буде родити надалі, а духи
поля не гніватимуться за спорожнілий лан.
Останній
сніп називався дідухом. На Святий вечір він був колись головним атрибутом. Дідух
прикрашали і ставили на покуті – найпочеснішому місці. (Слайди 33-34)
Обжинкові
пісні найурочистіші. У них подяка Богові, уславлення хліба, сподівання на новий
урожай.
Пісню
«Маяло житечко,
маяло» учні аналізують методом незакінчених речень (можна письмово).
1.
Це обжинкова пісня, бо …
2.
Жнива завершилися успішно, адже …
3.
У пісні є персоніфікований образ …
4.
Вінок символізує …
5.
«Чистім полі», «буйного вітречку» – це …
6.
Основна думка пісні – …
ІV. Закріплення набутих знань.
Завдання.
Доведіть тезу: «Життя наших предків було тісно пов’язане з природою».
Рефлексія.
Продовжити
речення.
·
Сьогодні на уроці я дізнався про …
·
Найцікавішим для мене було …
·
Найбільше мене вразило …
·
Хочу більше дізнатися про …
VІ. Оголошення результатів
навчальної діяльності учнів.
Оцінювання
навчальної діяльності учнів.
VІІ. Домашнє завдання.
- Самостійно
проаналізувати пісню літнього циклу «Там у полі криниченька»;
- Вивчити
напам’ять одну пісню (на вибір).
Завдання
за бажанням:
- підготувати
розповідь про святкування в родині Різдва.
Немає коментарів:
Дописати коментар