Урок
№ 5
Тема. Легенда про дівчину-Україну, яку
Господь обдарував піснею.
Мета: прочитати легенду, визначити її тематичне
спрямування, з’ясувати роль та місце пісні в житті українського народу;
розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити власні висновки, вчити дітей
бути спостережливими, логічно мислити; формувати кругозір, світогляд;
виховувати почуття поваги, пошани, любові до рідної мови, пісні, землі, віру в
кращу долю України, бажання жити і працювати для неї.
Тип уроку: комбінований.
Методи та прийоми: слово вчителя, бесіда, випереджальні
завдання, «Незакінчені речення», робота в парах.
Обладнання: ілюстрації до твору,
мультимедійна презентація.
Епіграф.
Своїм походженням і суттю своєю пісня
є
мистецтвом загальнонародним…
І.Я.Франко
Хід уроку
І. Організаційний
етап.
-
Привітання з учнями. Перевірка відсутніх. Подяка черговим.
ІІ. Перевірка
домашнього завдання.
ІІІ. Оголошення теми та
завдань уроку.
-
Мотивація навчальної діяльності школярів.
ІV. Сприйняття й засвоєння
учнями навчального матеріалу.
Аналіз
народної легенди про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею
1.
Виразне
читання твору за ролями.
2. Визначення жанру твору. (Це –
народна легенда)
3. Словникова робота. Пригадати,
що називається легендою. (Слайд 3)
Легенда – переказ про події або
людей, оповитий казковістю, фантастичністю. Легенда – один із жанрів не
казкової народної прози, розповідь про видатну подію чи вчинок якої-небудь
людини, в основі якого диво, фантастичний образ або уявлення, яке сприймається
оповідачем як достовірне. Водночас сюжет легенди базується на реальних або
допустимих фактах; легендарний герой може мати свій праобраз у реальному житті,
в історичній дійсності.
4.
Легенда
найближче стоїть до міфу. (Слайд 4)
Міф – переказ про незрозумілі явища
природи, історичну подію, богів, героїв, демонів, духів.
5. Назвати спільні та відмінні
риси легенди і міфу. (Слайд 5)
Спільне: і в легенді, і у міфі
йдеться про фантастичні події.
Відмінне: в основі легенди лежить
розповідь про реальні історичні події, реальних історичних осіб, які
залишаються в народній пам’яті.
6.
Особливості
народної легенди. (Слайд 6)
·
Розповідь про суспільні і побутові події.
·
Наявність фантастики (казкові герої, фантастичні події, надприродні явища,
чудодійні предмети).
·
Невелика кількість основних дійових осіб (дві-три).
·
Вільна побудова.
·
Прозова форма (рідше – віршова).
·
Малий об’єм.
7.
Визначення
теми народної легенди про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею. (Слайд 7)
Зображення
дівчини-України, яка звернулася до Бога за допомогою у зв’язку зі стражданнями,
що терпить її земля від «пролитої крові й пожеж».
8.
Основна
думка твору. (Слайд 8)
Серед
всіляких скарбів, талантів, здібностей, обдаровань пісня є неоціненним даром.
9. Бесіда за змістом легенди. (Слайд 9)
-
Кого і чим саме наділив Господь?
-
Як у творі зображена поведінка дівчинки?
-
З яким горем звернулася дівчина-Україна до Всевишнього?
-
Як зрозуміти слова Господа про те, що пісня уславить дівчину на цілий світ?
-
Які були подальші дії дівчини після отримання нею пісні від Всевишнього? Що
свідчить про щирість подарунка, який вона отримала?
-
Чим пояснити те, що дівчина-Україна із ясним обличчям і вірою понесла пісню в
народ?
-
Яким перед нами постає Бог?
-
Через що Україна страждає і терпить всілякі страждання?
-
Як характеризується дівчина, яка пісню, тобто славу на цілий світ не залишила
собі, а «…з ясним обличчям і вірою понесла пісню в народ»?
-
У чому значення народної легенди?
V. Закріплення
набутих знань.
Знайди
відповідність (Слайд 10)
•
Французи – любов до пісні, поетичність;
•
угорці – здатність до торгівлі;
•
німці – владність;
•
росіяни – хист до музики;
•
поляки – дисципліна і порядок;
•
італійці – любов до господарювання;
•
українці – елегантність і краса.
•
Перевір
себе (Слайд
11)
•
Французи – елегантність і краса;
•
угорці – любов до господарювання;
•
німці – дисципліна і порядок;
•
росіяни – владність;
•
поляки – здатність до торгівлі;
•
італійці – хист до музики;
•
українці – любов до пісні, поетичність.
VІ. Підсумок уроку.
Рефлексія.
Продовжити речення.
Сьогодні
на уроці
-
мені сподобалось…
-
я дізналась (дізнався) про …
-
я зрозуміла (зрозумів), що…
Оголошення
результатів навчальної діяльності учнів
VІІ. Домашнє завдання.
1.
Намалювати ілюстрацію до легенди
(якою ви уявляєте дівчину-Україну?)
2.
Написати твір-продовження сюжету легенди.
3.
Повторити вивчений матеріал (ст. 10 – 25).
Немає коментарів:
Дописати коментар