Українська мова. 8 клас
Тема. Тематична контрольна робота «Речення зі
звертаннями, вставними і вставленими конструкціями»
Мета: оцінити рівень навчальних досягнень
восьмикласників з розділу «Речення зі звертаннями, вставними і вставленими
конструкціями»; перевірити знання й уміння, необхідні для правильного
використання речень зі звертаннями і вставними слова в мовленні; удосконалювати
навички розпізнавати мовні явища, установлювати відповідність між ними,
групувати, доповнювати тощо; виховувати повагу
до історії, визначних людей України.
Форма проведення: виконання тестових завдань відкритої і
закритої форми.
Обладнання: картки із завданнями.
Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Привітання. Облік відсутніх. Подяка черговим.
ІІ. Ознайомлення
восьмикласників з темою, метою і завданнями уроку.
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності учнів.
Ознайомлення з формою проведення контрольної роботи, критеріями оцінювання
тестових завдань. Проведення інструктажу щодо їх виконання.
ІV. Виконання різнорівневих завдань за варіантами.
Варіант І
1. Познач речення, в якому правильно виділене звертання.
А. Здрастуй сонце і здрастуй вітре!
Б. Дякую, тобі моє серденько, за таку твою увагу до мене!
В. Що ж, пробачте йому, графе Толстой і Антоне Чехов, не ображайтеся на
нього, могутній Франко і ніжна Лесю, не гнівайтеся, Олександре Блок, Володимире
Маяковський і Олександре Довженко.
Г. Ой не світи, місяченьку не світи нікому, тільки світи миленькому, як іде
додому.
2. Познач речення з поширеним звертанням.
А. У Вербний тиждень, за народним віруванням, не можна сіяти городини…
Б. Знаю, знаю, дівчинонько, чим я тебе розгнівив: що я вчора ізвечора із
другою говорив.
В. Верни до мене, пам’яте
моя.
Г. О сарнонько, приходь вечірньою добою на скло прозорих вод…
3. Познач речення, в якому правильно поставлені розділові знаки при
вставних словах.
А. Це була, так би мовити наша фамільна ворона.
Б. Правду кажучи, дика гуска ота повз нас і не летіла, і не пливла, проте
ми її заполювали.
В. Може – спить вона тепер солодким сном, листячком у грушевому дуплі
прикрившись.
Г. Отже: голову його не так легко вирізнити в темряві степу.
4. Укажи речення, в якому є вставлене речення.
А. Біля басейна (в басейні догори черевом плавала рибина – поганий знак)
садівник періщив лозиною козу.
Б. Коли морська зірка повзе, то один із променів трохи піднятий і
виставлений уперед.
В. За його розрахунками, він уже повинен бути навпроти літака.
Г. Зоре моя вечірняя, зійди над горою, поговорим тихесенько в неволі з
тобою.
5. Установи відповідність між реченням і способом вираження у ньому
звертання.
1. Іменник у формі кличного відмінка.
2. Словосполучення.
3. Прикметник.
4. Іменник + словосполучення.
А. Я тебе, вірная, аж до хатоньки сам на руках віднесу.
Б. Піднімаймося, спішімо на боротьбу проти ненависного ворога!
В. Нахиляйтесь, густі лози, куди вітер віє!..
Г. Постій, чумаче, постривай, шляху в людей розпитай.
Д. Зіроньки ясні небо покрили, вийди, дівчино, серденко миле.
6. Установи відповідність між реченнями та значенням ужитих у них вставних
слів.
1. Джерело повідомлення.
2. Привернення уваги.
3. Упевненість.
4. Невпевненість.
А. Запам’ятайте,
найпростіший спосіб уникнути грибних отруєнь – збирати лише ті гриби, які вам
добре відомі.
Б. Тоді шкурка в лисиці робиться густа та лискуча, а, як відомо, лисицю
полюємо виключно через її знамените хутро.
В. По вулиці йду і, здається, уперше розплющив я очі на світ.
Г. Тепер повернули, без сумніву, до лісу.
Д. Буває, часом сліпну від краси.
7. Склади два речення зі словом видно, використавши його у ролі
вставного і звичайного члена речення.
8. Уяви себе екскурсоводом. Розкажи відвідувачам музею або гостям твого
міста про певну будівлю або пам’ятник, використовуючи звертання і вставні
слова. Підкресли їх у тексті.
Варіант ІІ
1. Познач речення, в якому неправильно виділено звертання.
А. Ні, друже мій, навесні я не полюю.
Б. Місяченьку блідолиций, за хмару краще б ти сховавсь.
В. Чи чула, ти дівчинонько, як я тебе кликав, через твоє подвір’ячко сивим
конем їхав?
Г. Ох, і не стелися, хрещатий барвінку, та і по крутій горі…
2. Познач речення з поширеним звертанням.
А. Потім старанно вимив руки, відтираючи піском бензинову кіптяву, що
в’їлася в тіло, здається, до кісток.
Б. Зоре моя вечірняя, зійди над горою.
В. «Підійди до мене, дівчино», - покликала мати.
Г. На превеликий подив, зустріли його там добре, без ворожнечі.
3. Познач речення, в якому правильно поставлені розділові знаки при
вставних словах.
А. Заєць, як відомо вдень лежить і відпочиває…
Б. Отже, коли хочете говорити про бекаса, треба перш за все говорити про
собаку.
В. Явори і ясени, дуби і липи, здавалось народили цю хату.
Г. Випадково ясна річ, може на вас налетіти табун гусей, випадково ви
можете її заполювати.
4. Укажи речення, в якому є вставлене речення.
А. В усіх морях та океанах нашої планети водяться морські істоти, що
називаються морськими зірками.
Б. Блиснула поміж його долонями запальничка, чорна голова нахилилася до
рук, і зажеврів у темряві вогник цигарки.
В. Август поснідав дрібною рибою (дрібна риба просмажується наскрізь і
через те смачна), вологим сиром і сів у важке дерев’яне крісло.
Г.За кожну таку листівку його могли, без сумніву, повісити, як і тих
партизанів.
5. Установи відповідність між реченням і способом вираження у ньому
звертання.
1. Іменник у формі кличного відмінка.
2. Словосполучення.
3. Прикметник.
4. Іменник + словосполучення.
А. Молодая дівчинонька, чом гулять не ходиш?
Б. Ой вербо, де ти росла, що твоє листячко вода знесла?
В. Вийди, коханая, працею зморена, хоч на хвилиночку в гай!
Г. Ви скажіть своєму пану, що заплати не бажаю, бо коли я що дарую, то
назад не одбираю.
Д. Слово, моя ти єдиная зброє, ми не повинні загинуть обоє!
6. Установи відповідність між реченнями та значенням ужитих у них вставних
слів.
1. Почуття.
2. Оформлення думки.
3. Ввічливість.
4. Невпевненість.
А. А спори, наприклад, опенька, можна розгледіти, якщо покласти шапку
зрілого гриба на темний папір.
Б. Але, мабуть, найдивовижніше у цієї рослини – її шишки.
В. Даруйте, чи можна зайти до кабінету?
Г. На жаль, квітки папороті ніхто ніколи не бачив.
Д. У мене душа, було, піснями аж бринить.
7. Склади два речення зі словом здається, використавши його у ролі
вставного і звичайного члена речення.
8. Уяви себе екскурсоводом. Розкажи відвідувачам музею або гостям твого
міста про певну будівлю або пам’ятник, використовуючи звертання і вставні
слова. Підкресли їх у тексті.
V. Організований збір виконаних контрольних робіт.
VІ. Домашнє завдання.
Повторити відомості про
звертання, вставні і вставлені конструкції.
Оцінювання контрольної роботи
|
|
Завдання
|
Кі-сть балів
|
1
|
1
|
2
|
1
|
3
|
1
|
4
|
1
|
5
|
1,5
|
6
|
1,5
|
7
|
2
|
8
|
3
|
|
Усього: 12 б.
|
Відповіді на тестові завдання
|
||
Завдання
|
Варіант І
|
Варіант ІІ
|
1
|
В
|
В
|
2
|
В
|
Б
|
3
|
Б
|
Б
|
4
|
А
|
В
|
5
|
1 Г
2 В
3 А
4 Д
|
1 Б
2 А
3 В
4 Д
|
6
|
1 Б
2 А
3 Г
4 В
|
1 Г
2 А
3 В
4 Б
|
Немає коментарів:
Дописати коментар