Вітаю Вас на сторінках мого блогу. Сподіваюсь, Ви знайдете щось цікаве та корисне для себе!

суботу, 18 жовтня 2014 р.

Виїзна педагогічна рада

Виховувати Людину, Громадянина, Патріота та справжню Особистість – одне з головних завдань школи на сучасному етапі. На це вказують основні програмні орієнтири щодо виховання громадянина України, що визначені в Законі України «Про освіту», Державній національній програмі «Освіта» (Україна ХХІ ст.), Національній доктрині розвитку освіти та інших документах. Ними і керується у виховній роботі колектив Шепетівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №6.
З метою формування такої особистості молодої людини, в якій синтезуються всі якості громадянина, у нашому навчальному закладі 17 жовтня 2014 року відбулась виїзна педагогічна рада в м. Остріг з теми «Педагогічні аспекти формування національної самосвідомості учнів шляхом залучення до туристсько-краєзнавчої роботи».
Педагоги мали можливість ознайомитись із діяльністю Острозької академії та дізнатись величне минуле м. Остріг в період княжої доби.
Тому свої поетичні рядки присвячую цій чудовій поїздці!

На старім дубі сова колись сиділа,
Чим більше бачила, тим менше говорила,
Чим менше говорила - тим більше чула,
Про шосту школу, знаєм, не забула.

Доріг в житті стелилося немало,
Для нас була ота мандрівка дорога,
Де вигляда за межиріцьким валом
Високочолий профіль Острога.

Там чули час: він в гіллі шелестить
Надовкруги острозької твердині,
Він загусав у стінах, з перекрить,
Бринів у голосі робочої людини.

Ми бачили те давнє джерело,
Де гора Замкова, і рів широкий,
Могутнє Сагайдачного крило,
Зір Федорова гострий і глибокий...

Час бачили: несе, стирає він
Далекі краєвиди з вітряками,
Проте скарбниця стародруків між руїн,
Не загубилася й тече у світ ріками.

Нас дружно зустрів й привітав
Академії професорський склад.
Дізнатись нового нам побажав,
Отримати вражень каскад.

Заслухавши слово вітальне,
Відвідали ми зоряну криницю:
Бібліотеку віртуальну,
Святу спудейськую каплицю.

Там бачили арт-виставку картин
Митців талановитих і прекрасних.
Їх твори – перла намистин.
Вражали колір і контрасти

Підземеллям капуцинів блукали.
Це надзвичайно вразило нас.
На допомогу ми не гукали
І вірим, що ще завітаєм до вас.

Ступали до музейної стіни
Містечком тихим в кам'яних сивинах,
Вслухалися у мури давнини
В далекий гул, пробуджений в глибинах.

Все те показала нам пані сова,
За що їй вклоняємось низько.
Та ще не усі нам відкрила дива.
Наступна мандрівка вже близько.

вівторок, 14 жовтня 2014 р.

МИ - РОДУ КОЗАЦЬКОГО НАЩАДКИ



Сценарій інтелектуально-розважального заходу для 5-6 класів
«Ми — роду козацького нащадки»!
Мета: в ігровій формі поглибити знання учнів про козацтво, Запорозьку Січ, гетьманів України, розвивати творчі здібності учнів; залучати школярів до вивчення історії козацтва, народної усної творчості, пов'язаної з козацтвом; виховувати в учнях повагу до історії України.
Форма проведення: гра
Обладнання: аудіозапис «Козацького маршу» та української народної музики, портрети відомих гетьманів України, відеоролик про козаків, пам'ятні сувеніри для гравців обох команд.
Хід заходу
1-й  ведучий. Добрий день вам, люди добрі! Щиро просим до господи, Раді ми вас привітати, Щастя і добра бажати!
2-й  ведучий.   Нас гра зібрала в залі нині,
Сьогодні все козацтво тут.
І в цьому залі пісня лине,
Козацькі ігри всіх нас ждуть.
1-й  ведучий. Вітаємо всіх на грі «Ми — роду козацького нащадки»!
2-й  ведучий. Друзі, а чи знаєте ви, яке свято сьогодні святкують в Україні? (свято Покрови).
1-й  ведучий. А що це за свято? (Свято Покрови ознаменовує засинання Природи, та вкривання Землі на зиму).
2-й  ведучий. А чи знали ви, що для козаків свято Покрови було найбільшим і найзначущим святом. В цей день у козаків відбувалися вибори нового отамана.
1-й  ведучий. Козаки вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали своєю заступницею і покровителькою. На Запоріжжі в козаків була церква святої Покрови.
2-й  ведучий. А як ви вважаєте, чи важливо знати нам сьогодні про козацтво, Запорозьку Січ? Чому?
1-й  ведучий. Діти, а хотіли б ви дізнатися більше про козацькі звичаї та побут?
2-й  ведучий. Сьогодні ваші очікування здійсняться, оскільки до нас у гості завітав гетьман Запорозької Січі Максим Вернидуб. Привітаймо його оплесками.
Гетьман. Сини мої, козаки! Я, гетьман козацького війська, наказую провести змагання двох куренів, щоб підняти бойовий дух і мудрість нашого козацтва. Отамани, шикуйте курені! (Звучить «Козацький марш». Заходять учасники на чолі зі своїми «отаманами»).
Привітання куренів один одному
Курінь «Козацька шабля»!
Отаман першого куреня командує.
Рівняйсь, струнко!
Наш девіз:
«Нехай знає рідна мати — вільна Україна:
Козаки ми ще маленькі — зате гідна зміна».

Курінь «Сивий коник»!
Отаман другого куреня (командує).
Рівняйсь, струнко!
Наш девіз:
«Душу й тіло ми положим за нашу свободу
І покажем, що ми, браття, — козацького роду!»

1-й  ведучий. Дякуємо гетьману за візит та презентацію куренів.
2-й  ведучий. Отож сьогодні змагатимуться 2 курені «Козацька шабля» і «Сивий коник».
1-й   ведучий. А тепер представляємо шановну козацьку старшину, яка судитиме змагання.
2-й  ведучий. Дозвольте вам журі представить, Хоч і серйозним воно є, Та голос свій, свою усмішку — Знанням і жартам віддає. (Ведучі представляють журі глядачам та командам).
1-й  ведучий. Щоб отримати гідне звання козака, командам необхідно пройти певні випробування. Адже, що то за козак, який не скуштував пуд солі.
2-й  ведучий. Тому змагатиметесь ви у наступних конкурсах: РОЗМИНКА, КОЗАЦЬКИЙ ГОПАЧОК, МУДРИЙ ОТАМАН, РЕКЛАМА КАШІ, ХТО ПЕРШИЙ, КОНКУРС ОТАМАНІВ.


І. РОЗМИНКА
1-й  ведучий. Кожна команда по черзі повинна відповісти на питання, яке оцінюється в 1 бал. Якщо відповіді немає, змогу відповісти отримують глядачі.
2-й  ведучий. А розпочне конкурс та команда, яка відгадає загадку. Під яким кущем ховається заєць в дощ? (Під мокрим).
Запитання для коман
1.    Що означає слово «козак»? (Вершник, вільна людина.)
2.    Кого вважали козаки дружиною та товаришем? (дружина — шабля, товариш — кінь.)
3.    Найважливіша   ознака   влади   в   козацькому   війську. (Булава.)
4.    Що означає для козака слово «чайка»? (Човен.)
5.    Найвідоміший козацький танок. (Гопак.)
6.    Де розташовувались козацькі табори? (Запорозька Січ.)
7.    Народний співець, оспівувач подвигів козаків. (Кобзар.)
8.    Голова козацького уряду. (Гетьман.)
9.    Про яку деталь козацького вбрання казали: «широкі, як чорне море»? (Шаровари.)
10.    Найвідоміша козацька страва. (Куліш.)
11.    Перша  козацька   фортеця,   зведена  на  острові.   (Мала Хортиця.)
12.    Кому не дозволялося заходити на територію Запорозької Січі? (Жінкам.)
13.    З ім'ям якого гетьмана пов'язують створення козацької кінноти як роду військ? (Богдана Хмельницького.)
14.    Козацьке чотирикутне укріплення зі скріплених возів. (Табір.)

Підведення підсумків після конкурсу
ІІ. КОЗАЦЬКИЙ ГОПАЧОК
1-й  ведучий. Козацький танець був не просто танцем для душі. Це були спеціальні акро¬батичні вправи, які допомагали козаку навіть у бою.  Козак, як вихор, міг із шаблею в руках, вистрибуючи, виконувати спеціальні елементи танцю. Самі вороги говорили, що важко битися з козаком, в якого вселився ніби сам біс. Це козаку допомагав танок.
2-й  ведучий. Отож, спробуйте і ви свої сили в танці. Конкурс «Козацький гопачок». Просимо отаманів обрати по два учасники із команд. Хто довше танцюватиме навприсядки, той — переможець. Оцінюється конкурс у 2 бала.

Підведення підсумків після конкурсу
ІІІ. МУДРИЙ ОТАМАН
1-й  ведучий. Отаман – це та людина, на яку може покластися кожен козак.
2-й  ведучий. А ось чи зможуть покластися на наших отаманів учасники зараз побачимо.
1-й  ведучий. Як ви гадаєте, чи любили козаки різні цікаві приказки та прислівя? Гадаємо, що так. Пропонуємо нашим отаман дістати із чарівного мішечка початок прислівя. Завдання команд – продовжити його. Кожне правильно відтворене прислівя – 1 бал.
Прислів'я:
1.    За рідний край ... (і життя віддай).
2.    До булави треба ... (голови).
3.    Степ та воля — ... (козацька І
4.    Козацькому роду ... (нема переводу).
5.    Береженого Бог береже, а козака ... (шабля стереже).
6.    Хочеш спокою — ... (готуйся до бою).
7.    Терпи, козаче, ... (отаманом будеш).
8.    Хліб та вода — ... (козацька їда.)

Підведення підсумків після конкурсу

ІV. РЕКЛАМА КАШІ
2-й  ведучий. Усі ми знаємо, що козаки дуже полюбляли кашу, тому й були такими сильними.
1-й  ведучий. Проте зараз, на жаль, діти не дуже люблять кашу. Тому пропонуємо нашим командам  створити рекламу каші, щоб заохотити усіх її їсти.
2-й  ведучий. У вас є 3 хвилини на виконання завдання. Це може бути телевізійне повідомлення, газетне оголошення тощо. Максимальний бал за це завдання – 5.

Підведення підсумків після конкурсу
V. ХТО ПЕРШИЙ
1-й  ведучий. Щоб перевірити команди на кмітливість проведемо наступний конкурс «Хто перший».
2-й  ведучий. Ваше завдання уважно прослухати питання до кінця. Той учасник, який перший підніме руку і правильно відповість, отримає змогу заробити 1 бал для своєї команди. Журі уважно слідкує за дотриманням правил командами.
Питання для конкурсу:
  1. Як слід розуміти вираз : «реп'яхом сидіти»? (сидіти ціпко, міцно, злитися з конем, бути з ним одним цілим.)
  2. Що таке Козацька рада? (загальні збори козаків, що проводилися напередодні Нового року. Козацька рада обирала гетьмана, генерального писаря, кошового, козацьку старшину.)
  3. Про що вам говорить слово Хортиця? (Хортиця - це острів, де була Запорозька Січ - козацька республіка.)
  4. Козаки вживали слово «вікторія». Що воно означає? (Перемога.)
  5. Як називалась козацька зачіска? (Оселедець)
  6. З ким вели війни козаки за незалежність? ( З Туреччиною, Польщею).
  7. Які імена козацьких гетьманів вам відомі? Мінімум 3 імені. (Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Полуботок...)
  8. А чи знаєте ви ім`я дивовижного гетьмана – силача, який легко міг зламати руками підкову? (Іван Підкова).

Підведення підсумків після конкурсу
VІ. КОНКУРС ОТАМАНІВ
1-й  ведучий. У заключному конкурсі спробують захистити честь своїх куренів отамани.
2-й  ведучий. Протягом хвилини курені на чолі із отаманами мають пригадати  і записати найбільше термінів чи слів, які пов’язані із козаками, їх побутом, життям. Далі кожен із отаманів по черзі буде називати 1 слово, і так до тих пір, коли не виявиться переможець.
1-й  ведучий. Завдання журі – оцінити до 3 балів того учасника, який на їх погляд найкраще впорався із завданням.

Підведення підсумків після конкурсу

1-й  ведучий. Поки журі підраховують бали, пропонуємо вам поринути у захоплюючий світ козаків та переглянути відеоролик.
Перегляд відеоролику

2-й  ведучий. От і добігає кінця сьогоднішня гра. Наші команди показали, що вони — гідні нащадки славного козацького роду, справжні козаки та козачки. Журі готові оголосити результати конкурсу.
1-й  ведучий. А допоможе нагородити команду-переможець званням «Козак» гетьман Максим Вернидуб. Друга команда теж отримує подяку за участь. Молодці! Так тримати!

«Ми – роду козацького нащадки»

Немало пройдених шляхів,
Лягло й немало ворогів,
Та лиш КОЗАК стоїть й понині,
На нашій славній Україні.
Наша школа шанує минуле, поважає звичаї і традиції. 14 жовтня православна церква святкує Покрову Пресвятої Богородиці. Для нас, українців, це свято християнське і національне, воно символізує зв’язок поколінь, невмирущість героїчних традицій нашого народу. Свято Покрови було найбільшим святом для козаків. Цього дня у них відбувалися вибори нового отамана. Наші лицарі вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали своєю закупницею і покровителькою. Козаки настільки вірили в силу Покрови Пресвятої Богородиці і настільки щиро й урочисто відзначали це свято, що впродовж століть в Україні воно набуло ще й козацького змісту та отримало другу назву ‒ Козацька Покрова. З недавніх пір свято Покрови в Україні відзначається ще й як день українського козацтва. 
Тому учні 5-6 класів взяли участь в інтелектуально-розважальному заході «Ми – роду козацького нащадки». До нас на це свято завітав справжній гетьман, який наказав провести змагання двох куренів, щоб підняти бойовий дух. Під «Козацький марш» впевненою ходою зайшли дві команди на чолі зі своїми отаманами: курінь «Козацька шабля» (отаман Дмитро Перерва) та курінь «Сивий коник» (отаман Юрій Лук’янчук). Під гучні девізи розпочалася гра, яка тривала у кілька етапів: «Розминка», «Козацький гопачок», «Мудрий отаман», «Реклама каші», «Хто перший», «Конкурс отаманів». А судила змагання шановна козацька старшина – Т. В. Кальніцька, педагог організатор, Т. В.  Тимощук, бібліотекар школи, М. Молодецька, відмінниця та переможниця багатьох олімпіад та конкурсів.

Команди випробовували свої сили у танці, відповідали на питання, відновлювали приказки про козаків, створювали рекламні оголошення. Гра була надзвичайно напруженою, першість тримала то одна, то друга команда. Та все ж таки журі виявило переможця, і ним став курінь «Козацька шабля». Команди показали, що вони – гідні нащадки славного козацького роду. Переможці були нагороджені почесним званням «козак», а учасники – подяками.