Вітаю Вас на сторінках мого блогу. Сподіваюсь, Ви знайдете щось цікаве та корисне для себе!

середа, 17 грудня 2014 р.

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ У 5 КЛАСІ



Науково-методичний журнал
"Вивчаємо українську мову та літературу", № 34-36, 2013 р.
О. В. Бернадська



Урок позакласного читання у 5 класі
за твором сучасного українського письменника
Тема. Оксана Лущевська. Різдвяний детектив «Дивні химерики, або Таємниця старовинної скриньки». Значення дружби, допитливості та допомоги у житті людини.
Мета. Навчальна: викликати інтерес учнів до самостійного читання; ознайомити коротко з біографією письменниці; повторити особливості казки як жанру народної творчості; опрацювати ідейно-художній зміст казки, охарактеризувати образи персонажів; вміти вдумливо та виразно читати казку, оцінювати вчинки персонажів даного твору; формувати вміння обґрунтовувати власне ставлення до прочитаного. Розвивальна: розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, увагу, пам’ять, уміння акумулювати власні знання, порівнювати, робити висновки; прищеплювати пізнавальний інтерес, зацікавленість до читання сучасної української прози; відстоювати особисті погляди. Виховна: виховувати в учнів почуття дружби, довіри, відповідальності, пізнавальний інтерес до наслідків власної праці, любов та повагу до українських традицій.
Тип уроку. Урок позакласного читання.
Методи, форми, прийоми. Схематичний настрій, аналітична бесіда, гронування, незакінчене речення, сенкан, усне малювання, ситуативне творче завдання, робота з текстом, робота в групах, робота в парах, міркування, акродиктант.
Обладнання. Проектор, презентація про письменницю, ілюстрації до твору, чисті аркуші паперу, кольорові олівці, вертеп.
Хід уроку
Епіграф: «Найпрекрасніше, що ми можемо випробувати – це відчуття таємниці. Вона є джерело…».
 Альберт Ейнштейн
І. Стимулювання та мотивація навчально-пізнавальної діяльності.
1. Актуалізація суб’єктивного досвіду й опорних знань.
Вчитель. Наше життя цікаве і розмаїте, багате на пригоди, цікаві зустрічі, приємні враження. Але ми часто цього не зауважуємо, а біжимо, поспішаємо, і самі не помічаємо, як багато важливого пройшло повз нас, не відклалось у душі. Але саме письменники мають таку здатність підмічати і розповідати про це на сторінках своїх творів.
Вчитель. Відомий французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері сказав: « Усі дорослі спочатку були дітьми, тільки мало хто це пам’ятає». І справжнім дитячим письменником стає лише та людина, яка зберігає у серці весь розмаїтий світ дитинства. Такою письменницею є Оксана Лущевська, з творчістю якої ми починаємо знайомство.
2. Забезпечення емоційної готовності учнів.
Вчитель. Пригадайте, будь ласка, як ви святкуєте Різдво. Зобразіть у зошитах схематично якусь приємну мить із цього святкування. (Учні виконують завдання).
Вчитель. Можливо, хтось хоче показати своє зображення і поділитися приємними спогадами? (Відповіді учнів).
Вчитель. Я сподіваюся, що схематичні зображення створили вам позитивний настрій і налаштували на активну роботу протягом уроку.

Методичний коментар. Учитель з перших хвилин уроку вводить учня у світ виучуваного твору. З’ясовуючи емоційний настрій, кожен (!) порівнює власний стан із настроєм персонажа. Для дітей – це гра. Але ж ми розуміємо, що відбувається “за кадром”: юний читач вчиться відчувати героя, вживатися в його образ. Розвивається уява й емпатія – якості, без яких повноцінне прочитання художнього твору неможливе. І, окрім того, заодно перевіряється знання тексту [6].

3. Перевірка домашнього завдання.
1. Записати в робочий зошит, які думки викликав твір після прочитання, починаючи словами «Коли я прочитав твір, то відчув…» (Відповіді учнів).
2. Підготувати повідомлення про письменницю Оксану Лущевську – випереджальне завдання. (Відповіді учнів. Показ електронної презентації).
Оксана Лущевська - поетеса, дитяча письменниця. Народилась у 1982 р. у м. Тальному, що на Черкащині.
Закінчила філологічний факультет Уманського державного педагогічного університету ім. П. Г. Тичини. За фахом – педагог. Співзасновниця літературно-мистецького порталу «Захід-Схід».
Брала участь у програмі міжкультурного обману світової молодіжної організації YMCA. Працювала вихователем у дитячих таборах Північної Америки. З 2004 року живе у місті Пітсбурґ (штат Пенсильванія).
Автор поетичної збірки «Візії» (Тальне, 2008), дитячого різдвяного детективу «Дивні химерики, або Таємниця старовинної скриньки» (К.: Грані-Т, 2009) та співавтор «Різдвяних повістей» (книжка: Оксана Лущевська, Валентина Вздульська, Гавріела Шапіро, Зоряна Живка «Різдвяні повісті» (К.: Грані-Т, 2010).
Лауреат конкурсів «Смолоскип» (2009), «Гранослов» (2007), «Витоки» (2008), «Рукомесло» (2008, 2009). Переможець ІІ-го Всеукраїнського конкурсу на кращі твори для дітей молодшого, середнього та старшого шкільного віку «Золотий лелека» (2008). Учасник проекту «Зернятко надії» (дітям про Голодомор 1932-33 років).
Її твори вміщено у збірках та антологіях «Вишен сад» (К.: Кит, 2005), «Казки Різдвяного Ангела» (Львів: Свічадо, 2008), «Святий Миколай» (Львів: Свічадо, 2008), «Малечі про цікаві речі» (Харків: Белкар, 2008), «Подорож у країну ввічливості» (Харків: Белкар, 2008), «Сніжнокрилі янголи», «Перед Божими яслами», «Казки Божого саду» (усі три: Львів: Свічадо, 2009), «Зелені очі» (Навчальна книга – Богдан, 2010) та в серії «Християнська читанка»: «Осіння книжка», «Весняна книжка», «Зимова книжка», «Літня книжка» (усі чотири: К.: Видавничий відділ УПЦ КП/Видавництво БРАТСЬКЕ).
З поетичними та прозовими творами виступала у часописах «Українська літературна газета», «Сучасність», «Київська Русь», «Дзвін», «Digital Романтизм» (Версія 2), «Нова проза», «Склянка Часу», «Четвер» , «УФО», «Садова – 27», «Золота Доба», «Січеслав» та періодичних виданнях для дітей.
Авторка про себе: «Своє захоплення цариною дитячої літератури вважаю дивовижним бонусом від долі».
4.    Створення психологічного портрета письменниці (на основі повідомлення).
«Гронування».
ІІ. Цілевизначення та планування.
1. Оголошення імені й теми уроку.
Вчитель. Як ви вже зрозуміли сьогодні на уроці ми детальніше познайомимося з твором сучасної української письменниці Оксани Лущевської, який оповитий різдвяною містичністю та загадковістю. І саме тому наш урок має таку назву: «Де ж ті химерики? Чи то в скриньці вони, а чи де?» Ми обов’язково дамо відповідь на ці питання, правда?
Методичний коментар. Аналіз імені уроку “цементує” заняття, надає йому цілісності. І ще: учитель апелює до учня як читача. З таких “дрібниць” починається самоусвідомлення: я - читач. Який я читач? А які бувають читачі? А що означає “бути читачем”? і т.д. здається: усе так просто й очевидно. Але пригадаймо: як часто звучить це поняття на наших уроках і як часто ми зустрічаємо його в розробках колег?[6].

Вчитель. Тема нашого уроку звучить так: «Оксана Лущевська. Різдвяний детектив «Дивні химерики, або Таємниця старовинної скриньки». Значення дружби, допитливості та допомоги у житті людини». Як ви розумієте тему уроку? Про що ми сьогодні будемо говорити? (Відповіді учнів).
Методичний коментар. Учень одержує змогу стати співтворцем уроку. І важливо не те, чи скористався він можливістю вибору. Це станеться завтра, якщо пропонувати, або ніколи, якщо постійно диктувати власну мету, цілі, план роботи. І знову ж – заодно пригадується матеріал [6].

2. Визначення індивідуальних цілей, ознайомлення із загальними.
Вчитель. Подумайте, діти, чого ви хочете навчитися і про що хочете дізнатися на сьогоднішньому уроці як читачі? Запишіть на паперових різдвяних зірках, що лежать у вас на партах, свої цілі на урок. (Діти записують і за бажанням озвучують, а вчитель записує завдання і вміння, які необхідно засвоїти протягом уроку, у таблички «Знати» та «Вміти», що прикріплені на дошці.)
Вчитель. Як ви гадаєте, де вам знадобляться знання сьогоднішнього уроку? (Відповіді учнів).
Вчитель. Щоб урізноманітнити наш урок, пропоную провести його у формі детективного агентства «Довіра».
3. Коментування епіграфу уроку.
Вчитель. Я епіграфом уроку обрала слова Альберта Ейнштейна:  «Найпрекрасніше, що ми можемо випробувати – це відчуття таємниці. Вона є джерело…». Що незвичного ви помітили у ньому? Це незавершений епіграф. У кінці уроку запропонуєте власне завершення слів Ейнштейна. Приймається?
 Методичний коментар. Спільно твориться читацьке смислове поле: «На уроці присутні МИ (читачі) = Я (учитель-читач) і ви (учні-читачі). Є питання у прочитаному, які нас цікавлять, мене і вас. Давайте поговоримо про це. Ось моя позиція (мій епіграф), а яка ваша? Мені цікаво…» І учень усвідомлює, що він для вчителя не просто носій знань, а співрозмовник. З яким цікаво поспілкуватися. Незавершений епіграф… Цікава методична знахідка: пропонується дописати його в кінці уроку, що передбачає постійну увагу й зосередженість [6].

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1.     Повторення значень літературознавчих понять.
Вчитель. Перш ніж перейти до розслідування, справжні детективи спочатку повинні зібрати усі докази, які стосуються справи. Давайте пригадаємо все, що ми вже знаємо про казку.
·        «Незакінчене речення».
1.     Казка – це…
2.     Я знаю такі види казок: …
3.     Ознаки казки такі…
4.     Казка має таку будову…
5.     Люди складали казки для…
6.     Героями народних казок є…
7.     Народна казка відрізняються від літературної…
8.     Я знаю таких казкарів…
9.     Моєю улюбленою казкою є…
10.                       Казка вчить…
11.                       Я хочу бути схожим на такого казкового персонажа, як…
12.                       Читати казки корисно тому, що…
2.     Бесіда за змістом казки.
Вчитель. Ми вже знаємо, які думки викликав у вас цей твір. Давайте спробуємо визначити тему казки. (Розповідь про різдвяні пригоди Лялі та її друзів).
Вчитель. Чим казка Оксани Лущевської відрізняється від інших літературних казок, які ми вже опрацювали? (Події у казці розгортаються у формі детективу).
·        Словникова робота.
Вчитель. Давайте з’ясуємо значення цього терміну.
Детективлітературний або кінематографічний жанр, твори якого описують процес розслідування загадкової події з метою з'ясування обставин і розкриття таємниці.
·        Аналітична бесіда.
Вчитель. Я бачу ви добре володієте матеріалом із попередніх уроків, а як добре ви знаєте твір нам підкаже «Бюро літературних знахідок».
-         Про що розповідається у казці «Дивні химерики, або Таємниця старовинної скриньки»?
-         У вечір якого свята розпочинаються події у творі?
-         А як ви святкуєте Різдво, що нового ви дізналися з тексту про Святвечір?
-         Що ж то за старовинна скринька, яку показала бабуся Марія?
-         А що таке вертеп? (Показ слайдів із зображенням вертепу).
-         Чому Ляля вирішує розкрити таємницю старовинної скриньки?
-         Хто їй у цьому допомагає?
-         Хто з друзів вам сподобався найбільше? Чому?
-         Як команда організовує розвідку? Як розподілилися обов’язки товаришів?
-         Що вони вирішують взяти з собою?
-         Хто такий дід Маркіян? Чим він займався? Опишіть його.
-         Чи знайшла Ляля відповіді на свої питання?
-         Чому друзі вирушають у розвідку вночі?
-         Якою була дорога в лісі? Що трапилося з дітьми?
-         Хто допоміг бідолахам?
-         Чи сподобалася вам родина лісовика? Опишіть її.
-         Як друзі потрапили в клуб? Що вони з’ясували?
-         Кого вони зустріли у вертепі?
-         Як би ви вчинили, побачивши Матір Божу з Сином?
-         Хто допоміг Лялі, коли та заблукала на ярмарку?
-         Хто ж такі химерики? Чи сподобалися вони вам? Опишіть їх.
-         Як закінчується казка?
-         Чи сподобалась вам розв’язка? А як, на вашу думку, могла закінчитись ця історія?
-         На кого з героїв ви хотіли б бути схожими?
-         Чи хотіли б ви опинитися у центрі якихось загадкових та таємничих подій?
Вчитель. Дуже добре. І з цим завданням ви впорались, що свідчить про вашу обізнаність із змістом казки, а це допоможе вам у подальшій роботі.
3.     Характеристика образів.
Вчитель. Давайте виділимо у казці ключові образи. Хто є головними, а хто другорядними героями?
Головні: Ляля, Славко, Костик, Натуся.
Другорядні: бабуся Марійка, дід Маркіян, лісовик з родиною, циганка, козак Максим, химерики.
·        «Ситуативне творче завдання».
Один з учнів готує розповідь від імені Лялі. Він повинен повідомити про всі події, які сталися з героїнею, поділитися з класом своїми переживаннями.
·        Робота в групах.
Вчитель. Наші герої – винахідливі, кмітливі, мрійники, тому їм завжди цікаво і ніколи не нудно. Декому з вас, можливо, поведінка друзів здавалася дивною, загадковою. Тож відгорнемо завісу таїни і зробимо висновок, чому саме цих дітей Оксана Лущевська зробила героями свого твору? Напевно тому, що герої твору подібні до самого автора. Саме в їх уста вона вкладає власні думки, і діють вони так, як діяв би сам автор.
Вчитель. А зараз заповніть досьє на наших головних героїв за планом. Для цього поділимося на 4 групи.
І група – досьє на Лялю.
ІІ група – досьє на Славка.
ІІІ група – досьє на Костика.
ІV група – досьє на Натусю.
План
1. Ім’я.
2. Місце проживання.
3. Освіта.
4. Сім’я.
5. Улюблені заняття.
6. Висновки про характер.

(Робота учнів у групах).
Вчитель. Досьє на наших героїв ви зібрали, то визначимо найуважнішого і оперативнішого детектива. Для цього потрібно зібрати матеріал для підтвердження характеристики персонажів.
·        Робота в групах.
1 група. Знайти в повісті штрихи до портретів Лялі, Славка, Костика,Натусі та підібрати до них одне найвлучніше слово-характеристику .
(Ляля – допитлива, Славко – завзятий, Костик – кмітливий, Натуся – надійна).
2 група. Відшукати в тексті епізоди, що стосуються навчання друзів. Зробити висновки, якими учнями були діти.
(Прочитавши казку, ми з’ясували , що…)
3 група. Знайти епізоди, що стосуються підготовки кожного з друзів до розвідки.
4 група. Записати у вигляді діалогу, що, на вашу думку, розповіла б про Лялю та її друзів бабуся Марія.
(Звучить спокійна музика. Після роботи детективи звітують начальнику детективного агентства та роблять висновки).
·        «Міркування».
Вчитель. На вашу думку, які риси характеру допомогли друзям пройти усі випробування та знайти відповіді на всі питання. (Відповіді учнів).

·       Проблемне питання: «Справжній друг – це…».
Вчитель. Давайте поміркуємо, хто такий друг? Для вас хто є найкращим другом? Чи хотіли б ви мати таких друзів, як герої нашої казки? (Відповіді учнів).
Вчитель. На екрані ви бачите вислови про дружбу. Поясніть, будь ласка, їх значення.
-         Друзі не дивляться одне одному в очі, вони дивляться в одному напрямку
-         Не суди людину по її друзях , в Юди вони були бездоганні .
-         Важко віддати життя за друга, а ще важче знайти такого друга , за якого можна було б віддати життя .
-         Справжній друг - це той, хто буде тримати тебе за руку і відчуватиме твоє серце .
-         Бути другом – це вміти сприймати іншого у хвилини радості і в хвилини смутку й зуміти розділити їх із ним.
-         Бути другом – це уміти бачити добро й красу, якими наділена кожна особа, і вміти цим захоплюватися.
-         Бути другом – це просити пробачення й прощати самому, і вміти про це забути.
-         Бути другом – це завжди дякувати і робити щасливим іншого.
·        Робота в парах.
Вчитель. Зараз попрацюємо у парах. Спробуйте скласти сенкан про дружбу.
Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків.
Слово «сенкан» походить від французького слова «п’ять» і позначає вірш у п’ять рядків.
1. Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник).
2. Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника).
3. Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це дієслова).
4. Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.
5. Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.
Наприклад.
Прихильність
Радісна, безкорисна
Об'єднує, окриляє, підтримує
Живе у дитячих спогадах
Дружба
***
Друг.
Вірний, щирий.
Вислухає, порадить, зрозуміє.
Завжди допоможе у біді.
Опора.
ІV. Закріплення набутих знань, умінь, навичок.
Вчитель. Насамкінець ставимо завдання адресоване всім «детективам» – прочитати слово, яке викликає найбільші асоціації з Лялею та її друзями. (Учні мають назвати, кому належать подані фрази, а у відповідях підкреслити ті літери , які б утворили ключове слово.)
·        Акродиктант.
1. Ех, ти, дрібното... Он як замерзла — щічки, як ягоди, червоні, то йди до хати, а там вже поговоримо! (1 літера).
2. Агов, жінко, та годі тобі! Оно скільки всього маємо на столі, та й гостей незручно змушувати чекати. (2 літера).
3. Не хоцу! Хоцу з вами... У лозвідку хоцу! (4 літера).
4. То допоможи! Бо ось маю голку, а нитку засилити не можу. (3 літера).
Відповіді: 1.Дід Маркіян. 2. Юрко. 3. Натуся. 4. Циганка.
Ключове слово – Д Р У Г.

V. Підсумок уроку.
Методичний коментар. Цей етап багато в чому нагадує традиційне закріплення. Суттєва відмінність – у зміщенні акцентів з перевірки рівня засвоєння предметних знань на осмислення почуттів, думок, почутого і сказаного щодо: а) самого себе; б) героя; в) власних і колективних дій; г) особистісної значущості прочитаного. Потім знову – емоції. І знову – позитивні. І навіть пропозиція самооцінки не приглушать їх, працювати було цікаво, а значить, працювали активно, тож і оцінити є що [6].

Вчитель. Сьогодні наше детективне агентство попрацювало на славу. Як справжні детективи ви склали досьє на головних героїв, познайомились із пригодницьким світом Лялі та її друзів, розкрили таємницю старовинної скриньки. А головне, збагнули, що найголовніше у стосунках – це довіра, взаємодопомога, вірність, безкорисливість... А одним словом це – Дружба.
Бажаю, що ваше дитинство було таким же яскравим і різноманітним, як у наших героїв, що кожен із вас був непересічною особистістю, яка не забуває про закони моралі та етики.
1. Рефлексія думок і почуттів.
·       Бесіда.
-          Чого навчили вас образи головних героїв?
-          За що ви подякували б письменнику?
-          Що зрозуміли сьогодні про себе?
-          Що розкажете своїм батькам, друзям після уроку?
-          Завершіть слова Ейнштейна, які є епіграфом уроку.
-          Чи досягнули ми цілей, поставлених на початку уроку?
-          Навіщо ми це робили?
-          Що ви вивчили та чого навчилися протягом уроку?
·        «Незакінчене речення».
«Після заняття я буду…»
2. Самооцінювання навчальної діяльності.
Вчитель. Ми гарно попрацювали на уроці. А тепер давайте навчимося оцінювати власну діяльність на занятті.

КАРТКА САМООЦІНЮВАННЯ
Клас____ Прізвище, ім’я_____________________________
Тема уроку___________________________________________ Дата______
Оцініть свою роботу на уроці за кожним із визначених напрямків від нуля до двох балів.

КРИТЕРІЇ
САМООЦІНКА
ОЦІНКА ВЧИТЕЛЯ
1.Ви брали активну участь у роботі на уроці.


2. Ви відповідали переконливо та логічно.


3. Ви вдало узагальнювали думки інших.


4. Ви правильно добирали цитати, аргументували їх.


5. Ви правильно визначали головні проблеми твору.


6. Ви чітко проводили аналогію між твором та сучасністю.



Вчитель. Упродовж уроку ми всі здобули знання, уміння, а тепер побудуємо піраміду позитивних почуттів. (Кожен з учнів по черзі за бажанням, поклавши свої руки на руки присутніх, повідомляє, чим він збагатився на уроці.)
VІ. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.
Обов’язкове:
- Написати відгук на книгу Оксани Лущевської «Дивні химерики, або Таємниця старовинної скриньки».
- Придумати заголовки до кожного розділу казки.
За бажанням:
- Написати есе на тему: «Друзі пізнаються в біді».
- Скласти кросворд.

Література
1.     Лущевська О. Дивні химерики, або Таємниця старовинної скриньки : Різдвяний детектив / О. Лущевська. — К. : Грані-Т, 2009. — 80 с. — (Серія: Сучасна дитяча проза).
2.     Кращі прислів’я та приказки / Попова О. – К. : БАО, 2009. – 416 с.
3.     http://avtura.com.ua/writer/54/.
6.     http://ozonlit.org.



Немає коментарів:

Дописати коментар