Вітаю Вас на сторінках мого блогу. Сподіваюсь, Ви знайдете щось цікаве та корисне для себе!

середу, 18 березня 2015 р.

М. Коцюбинський. «Дорогою ціною». Кохання Остапа й Соломії як центральний мотив у творі.



Українська література, 8 клас
Тема. М. Коцюбинський. «Дорогою ціною». Кохання Остапа й Соломії як центральний мотив у творі.
Мета: на основі сюжету твору розкрити тему кохання Остапа і Соломії як центрального мотиву; формувати вміння аналізувати вчинки героїв, розповідати про їхні почуття, добираючи матеріали з тексту; розвивати навички роботи з текстом епічного твору, вміння робити власні висновки; логічне та творче мислення, репродуктивну та творчу уяву, увагу, пам'ять, спостережливість; формувати світогляд школярів;виховувати красу глибокого почуття кохання, мужності, сили волі як рис характеру, необхідних для боротьби зі злом.
Обладнання: підручник, ілюстрації до твору «Дорогою ціною», тестові завдання.
Методи: бесіда.
Тип уроку: засвоєння нових знань і розвитку на їх основі умінь та навичок.

Хід уроку
І. Організація навчальної діяльності.
Привітання. Облік відсутніх. Подяка черговим.
Доброго дня! Рада всіх вітати на уроці. Впевнена, що ми гарно попрацюємо і  покажемо на що здатні.  Як завжди буде багато цікавих видів робіт, з якими ви, я думаю, успішно впораєтесь

ІІ. Оголошення теми й мети уроку.
Визначити тему сьогоднішнього уроку ви зможете, якщо правильно розшифруєте поданий ребус. Кожній цифрі відповідає порядковий номер літери українського алфавіту. Працюємо в парах.
Запис на дошці:
1 слово: 26 1 21 1 15 23 7 21 11 22 23 11 15 1 (характеристика)
2 слово: 19 2 21 1 10 12 3  (образів)
3 слово: 20 16 3 12 22 23 12 (повісті)

- Отже, тема уроку: «Характеристика образів повісті…».
- Яку повість ми зараз вивчаємо? (М.Коцюбинський «Дорогою ціною»)
- Підніміть, будь ласка руку ті, хто любить отримувати листи або СМС повідомлення? Я сама також дуже люблю спілкуватись за допомогою писемного мовлення і саме тому сьогодні мету уроку я вирішила не оголошувати вголос, а повідомити кожному з вас таємно листом. Дуже сподіваюсь, що прочитавши свої листи, ви допоможете зробити наш урок незабутнім і цікавим. Бо кожний урок – це ще один крок у досягненні мети. Дуже розраховую на вашу підтримку. Прочитайте, будь ласка, листи.
- У листі-відповіді зазначте власну мету сьогоднішнього уроку.
- Що ви очікуєте від уроку?

ІІІ. Актуалізація опорних знань .
- Визначте жанр твору М.Коцюбинського «Дорогою ціною»?   Обґрунтуйте свою відповідь. (Повість).
- Чому це не оповідання?
- Нагадайте, будь ласка, композицію повісті М.Коцюбинського «Дорогою ціною».
- Назвіть головних персонажів повісті М.Коцюбинського «Дорогою ціною» (Остап, Соломія).
Вивішуються на дошку  малюнки Остапа і Соломії

·        Перевірка домашньої роботи.
1. Заслуховування учнівських повідомлень: «Тема волі та справедливості в зарубіжній романтичній літературі».
Шандор ПЕТЕФІ "Коли ти муж, будь мужнім..."
Кожна нація має свого поета-пророка. Для України це Тарас Шевченко, а для Угорщини — Шандор Петефі. Темою вірша «Коли ти муж, будь мужнім» є розповідь про те, що, на думку поета, означає бути мужнім. А саме: знайти життєву путь (знайти себе, своє покликання і дотримуватися його). Творити у вирі битви (бути людиною творчою й сміливою). Вміти правду боронити (думати про справедливість, про бідних і беззахисних). Зуміти заради правди зламати життя своє (ризикувати своїм життям, пожертвувати собою). Боротися й страждати, але своєї волі не віддати (бути незалежним, вільним, не продаватися).

Михайло Лермонтов. Поема «Мцирі»
Тема поеми - зображення сильної, сміливої, волелюбної особистості, юнака, що рветься на волю, на батьківщину з далекої й ворожої йому монастирського середовища. Розкриваючи цю основну тему, Лермонтов розкриває і приватні теми, що представляють різні грані: людина й природа, зв'язок людини з його батьківщиною, з народом, вага змушеної самітності й бездіяльності.
Лермонтов пронизує всю поему ідеєю боротьби за волю, протестом проти сковуючу людську особистість суспільних умов. Щастя життя для Мцирі в боротьбі за поставлену їм собі ціль - знайти батьківщину й волю

Роберт Льюїс Стівенсон «Вересовий трунок»
"Вересовий трунок" - балада про мужніх і волелюбних людей. У цій баладі Роберт Льюїс Стівенсон уславлює волелюбність, мужність маленького нескореного народу, що ладен умерти, але не скориться жорстокому й свавільному правителю. І в маленькому тілі б'ється велике, мужнє серце патріота, гідне шани й наслідування.

2. Читання епіграфів, які учні підібрали до твору.
- «Наскільки людина перемагає страх, настільки вона є людиною». Томас Карлейль.
- «Воля - це ціна перемоги, яку ми отримали самі над собою». Карл Маті.
- «Треба прагнути бути людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу». О.Генрі
- «Краще вмерти стоячи, ніж жити на колінах». Долорес Ібарурі.
- «Воля - головний дарунок природи». Леонардо да Вінчі
- «Кохання - це троянди нашої душі». Шекспір

3. Індивідуальним домашнім завданням був підбір епіграфів до образів Соломії і Остапа. Давайте послухаємо як це їм вдалося.
До образу Соломії:  Уривок із вірша Ліни Костенко «ДОЛЯ»
Я вибрала Долю собі сама.
І що зі мною не станеться, –
у мене жодних претензій нема
до Долі – моєї обраниці

Вірш до розкриття образу Остапа
Це є воля, це свобода,
І за неї в боротьбі
Ладен і  життя віддати
Цій омріяній меті!

ІV. Вивчення нового матеріалу.
Цифрова літературна вікторина
·        «Пізнай героя за його висловлюванням»
1.     «Втечу… Піду за Дунай, може, ще там люди не пособачились…».  (Остап)
2.     «Бунтар… гайдамака! Він мені людей баламутить!». (Пан)
3.     «…Тікаймо звідси, бо ті хлопи заб’ють нас, як мого дідуся в Умані». (Панночка)
4.     «Ну, хай тебе боронить і хова од лихого мати божа… Прощавай!».     (Соломія)
5.     «Не так мені страшно ляха, як злість бере на наших людей: застромив   віл шию в ярмо та й байдуже йому, тягне, хоч ти що…». (Остап)
6.     «З живого шкуру здеру, чисто оббілую… Я ж йому пригадаю, гайдамаці, Кодню…». (Пан)
7.     «За Дунай, у Січ із тобою… Приймаєш товариша чи не приймаєш?». (Соломія)
8.     «Пропадай воно все пропадом… Піду і я світ за очі… Вже ж за тобою, хоч серцеві легше буде…». (Соломія)
9.     «Шукай тепер, пане, парубка з молодицею… ніхто не бачив, лиш двох парубків стрічали». (Соломія)
10.                        «Хіба я боюся смерті? Сохрани боже!.. Пошли, господи, й завтра.. Раз вмирати — не двічі. Вмер — і край, більш не встанеш». (Іван)
11.                       «Бодай ти, запалася, треклята країно, з твоїми порядками!..». (Остап)
12.                       «Як живий буду, землю оратиму, рибальством житиму… все ж краще на волі, ніж під паном…». (Остап)

- Обміняйтесь, будь ласка, зошитами. Візьміть олівці і перевіряємо цифровий код.
Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.
1-      Соломія
2-      Остап
3-      Пан
4-      Панночка
5-      Іван
Правильні відповіді:
2 3 4 1 2 3 1 1 1 5 2 2

·        Проблемне питання
— Як ви гадаєте, у чому краса стосунків між Остапом і Соломією? Чи можна стверджувати, що не лише прагнення до волі, але і їхнє кохання було тією непереможною силою, що рухала вчинками, поведінкою, вибором героїв. Аргументуйте своє твердження.

·        «Доміно»
- Зараз кожний із вас отримає цитату з тексту, яка характеризує Остапа чи Соломію. Але в цитатах є пропуски, у які треба вписати ім’я героя, характеристика якого надається. А потім визначити, де в структурі тексту ми можемо знайти поданий уривок. Гра відбувається за принципом «Цифрового доміно», враховуючи цифри на початку та в кінці цитат.
Помічники ______________________________________________
(Учні розбирають цитати з розносу)
Цитатна характеристика до образу Остапа
9 « ________, стрункий й міцний, з гарними очима, орлячим носом і темним молодим вусом на засмаленому обличчю… » .13
2 «Хай воно загориться без вогню й диму… Втечу… Піду за Дунай, може, ще там люди не пособачились, - доводив __________…». 16
16 «Не так мані страшно ляха, як злість бере на наших людей: застромив віл шию в ярмо та й байдуже йому, тягне, хоч ти що… Ех, піду, де воля, де інші люди, - доводив __________…». 20
3 «Се одиноке світло серед сонного села було немов останнім «прощавай» рідного закутка, ниткою, що в’язала __________ з батьківщиною, з усім близьким. Але за хвилину віконце згасло, і він почув, як разом із зниклим світлом у його серці щось урвалось і село геть одсунулось од його. _________ непомітно для себе зітхнув…». 29
5 «Дивне почуття охопило груди: замість радості — сильнеє обурення стрепехнуло його істоту. В один момент відчув _________ усі кривди й знущання, які зазнав у покинутому краї, і, твердо упираючись ногами в ногу, на панщизняну землю, він затис кулак і погрозив на той бік річки». 22
18 «Та хіба  ___________ сам за весь свій двадцятилітній вік не був лишень панською худобою? Хіба його батько, мати, Соломія, навіть дідусь його, що ходив у Січ, а потім різав панів в Умані,— хіба ж вони не стали такою худобою?». 11
27  «Ті билиці-казки про Січ, козацтво, про боротьбу з панами за волю, яких __________  слухав затаївши дух й не зводячи розжеврілого ока з уст дідових, будили в дитячій голові химерні мрії, вояцький запал». 18
29 «І враз йому зробилось весело і легко. _________ почувся на волі. Молода невитрачена сила хвилею вдарила в груди, розлилась по всіх жилах, запрохалась на волю…». 21
23 «Як живий буду, землю оратиму, рибальством житиму… все ж краще на волі, ніж під паном…__________ ». 17
19  «_________ теж не боявся смерті. Йому тільки хотілось перед смертю побачити Соломію». 6
22 «Половина мене лежить на дні Дунаю, а друга чекає й не дочекається, коли злучиться з нею… __________». 7
4 «__________ охоче підіймає сорочку і показує збасаманений синій хребет, де списана, як він каже, його життєпись: «оце ззаду пам’ятка від пана, а спереду, між ребрами, маю дарунок від москаля… кругом латаний… з тим і до Бога піду… ». 19
14 «________ несвідомо піддававсь їй. Він біг за нею, хоч з кожним віддихом і рухом кололо його в грудях і нападали часом млості, а з-під руки, якою він затуляв рану, стікало щось тепле і мокре». 30
8 «___________, властиво, радий був Соломії, лише ота несподіванка збила його з пантелику». 14
13 «________ стояв, вагаючись, але, бачачи молодицину упертість, вийняв ніж, поточив його об камінь і почав обтинати в кружок Соломіїне волосся». 31
Цитатна характеристика до образу Соломії
20 «Далі прокинулась і чую, що все мені противне, все гидке: і чоловік, і панщина, й життя моє безщасне…Пропадай воно все пропадом… _________». 10
17 «Піду і я світ за очі… Все ж за тобою хоч серцеві легше буде… ________». 9
31 «Серце нило в _________ од жалю й тривоги. Їй легше було б, коли куля потрапила до неї». 2
10 «Брешеш, брешеш… — хотіла ________ кинути в лице злому морокові,— вік мій… він буде жити… його не дуже поранено… адже він стільки пробіг…».  3
21 «Зате ________ почула вогкий холод, що проймав її наскрізь. Та вона не хотіла виймати з-під голови в Остапа своєї одежини і тільки скорчилась, щоб хоч трохи зігрітись… Вона не дасть йому загинути…». 8
30 «__________ не мала часу на обережність — комиш бив її по лиці і навіть скалічів ногу. Та то були дрібниці». 24
15 « __________ хотіла швидше знайти Остапа, і тоді вона знов подасться на розвідки, тільки не буде такою дурною, не забуде значити дорогу» КІНЕЦЬ
1 «Їй не так жалко було себе, як Остапа; ________  уявляла собі, як він тепер лежить хворий і самотній у пущі і вигляда її з очеретів. Їй жаль стало молодого змарнованого життя…». 23
24 «Ні, вона не хоче гинути отут! Як тільки на світ займеться і можна буде йти, вона піде просто, просто і буде йти, аж поки дійде до краю. _________ знайде там людей, оддасть їм усі свої гроші, що висять зашиті в торбинці на шиї, і з ними обшукає плавні та знайде Остапа». 5
7 «__________ все йшла. Вона зібрала свою енергію, всю силу волі, всю міць тіла і йшла уперто і завзято з вірою, що її широкі й високі груди зламають усі перешкоди». 28
28 «Люді добрі,— благала __________, стоячи на колінах,— змилуйтесь, прийміть нас до хати… Ви ж бачите — пропадаємо… Чоловіка мого пострелено, він ледве живий, мало не загинули ми в плавнях… Я вам оддячу, я вам одроблю… Візьміть усе, що маю… все… та не кидайте нас… Ось нате…». 4
6 «Однак __________ не тратила надії і навіть не дуже журилась. Молодість брала своє. Коли вони не загинули в плавнях, коли не пропали й досі, то вже тепер не загинуть,— аби Остап швидше вигоївся». 25
11 «Коли тільки річ у грошах,— _______ заставить себе, а роздобуде їх. Вона від рота відриватиме кожен шматок, кожен день складатиме на викуп». 12
26 «_________ була певна, що не дозволить перевезти Остапа за Дунай. Як це станеться, що вона зробить, вона не знала, але певність у тому зростала в ній з кожним днем. Вона ладна піти на видиму смерть, коли цього треба». 15
12 «Приходить смерть. Але вона не дасться. __________ має сильні руки, а до берега недалеко. Вона чує за собою якісь крики». 26
25 «Душа рветься до сонця, а тіло тягне до себе чорна безодня. Вона сковує його залізом, обвішує камінням, обхоплює холодними руками…Все тяжчим і тяжчим стає воно, все глибшеі глибше пірнає у воду ____________…». 27
V. Узагальнення і систематизація знань
Перегляд фрагменту фільму «Дорогою ціною» 12:30
·        Анкета
- Але для того, щоб характеристика була повною, слід заповнити анкету літературного героя, користуючись текстом повісті та підтверджуючи все цитатами. На заповнення анкети я даю 5 хвилин. До роботи!
Анкета для розкриття образу Остапа,
головного героя з повісті М.Коцюбинського «Дорогою ціною»

1.     Прізвище, ім׳я  _________________________________________
2.     Місцевість мешкання ___________________________________
3.     Громадянство _________________________________________
4.     Вік  __________________________________________________
5.     Сімейний стан  ________________________________________
6.     Рідня, яку має ________________________________________
7.     Заповітна мрія  ________________________________________
8.     Чи боїться смерті? ______________________________________
9.     Останнє бажання, коли здавалося, що загине____________________________________________________________________________________________________________
10.      Зазначте вид роботи, яку разом із однолітками виконували  в дитинстві  _____________________________________________
11.      Чи мали справжнє кохання у своєму житті (якщо так, то вкажіть ім’я жінки) _____________________________________
12.     Назвіть імена людей, яких ви вважаєте своїми друзями  ______________________________________________________

Анкета для розкриття образу Соломії, головної героїні з повісті М.Коцюбинського «Дорогою ціною»

1.     Ім’я __________________________________________________
2.     Місцевість мешкання ___________________________________
3.     Громадянство _________________________________________
4.     Сімейний стан  ________________________________________
5.     Колір очей  ____________________________________________
6.     Колір волосся _________________________________________
7.     Заповітна мрія  ________________________________________
8.     Чи боїться смерті? ______________________________________
9.     Чи мали справжнє кохання у своєму житті (якщо так, то вкажіть ім’я) ___________________________________
10.                       Назвіть імена людей, яких ви вважаєте своїми друзями  ______________________________________________________
11.                       Назвіть найщасливіші хвилини свого життя  ______________________________________________________
12.                       Назвіть ім׳я хлопця, якому ви подобались, але ви його не любили _______________________________________________

·       Павутиння людських якостей
Робота в парах  (7 хв.).
- А тепер пропоную проаналізувати людські якості за допомогою методу павутиння. У кожної групи на столі лежить чиста система векторів людських якостей. Ви повинні оцінити зазначені особистісні якості за 12-бальною шкалою, обґрунтовуючи свою пропозицію цитатою з тексту чи подією. Як тільки будете готові, прошу підняти руки.
Назви векторів:
1.     Добро
2.     Розум
3.     Краса
4.     Чесність
5.     Сміливість
6.     Волелюбність
7.     Щастя
8.     Любов
9.     Відданість
10.            Необачність
11.            Цілеспрямованість
12.            Жертовність
·              Індивідуальне завдання. Виконання тестів
1. Циганський виселок складався з:
а) однієї школи і п’яти хаток; б) млина і двох хаток; в) трьох хаток;  г) хати-читальні і двох мазанок.
2. Селяни наддунайських сел. Їздять битим шляхом у:
а) Київ; б) Львів; в) Тернопіль; г) Галац.
3. Яким чином Соломія віддячила циганам за допомогу? Вона їм:
а) доглядала худобу; б) працювала на полі; в) няньчила дітей; г) сплатила срібними монетами.
4. Кого стосується погрозливе звернення Остапа: «Я б тобі утер мани, коли б москаль не виточив із мене крові»?
а) Раду; б) заможного болгарина; в) вартового; г) стару циганку.
5. Що робили цигани ввечері?
а) Читали біблію; б) пили спиртне;  в) грали у карти; г) ремонтували одяг і взуття.
6. Що робили жінки?
а) Жебракували; б) ходили на панщину; в) шили шкіряний одяг; д) в’язали.
7. Найнявшись до заможного болгарина Соломія йому:
а) обробляла городину; б) випасала худобу; в) господарювала у хаті; г) перемивала вовну.
8. Яку приказку використав Остап, пропонуючи Соломії тікати від циган?
а) «Взяв на час та і в добрий час»; б)  «Вскочити вище халяв»; в) «Хліб за хліб людям віддавай»; г) «Борг не реве, а спать не дає».
9. Музичний інструмент, яким Гіца розважав сім’ю:
а) гітара; б) акордеон; в) сопілка; г) скрипка.
10. Через що Остапа пов’язали турецькі жовніри?
а) бо він вважався біглим; б) через циган; в) оскільки ухилявся від сплати податків; г) за вказівкою зрадника.


- Перевіряємо роботу.
- Хто бажає здійснити характеристику героїв.
VІ. Підсумок міні-модуля.
        
  • Підніміть руку ті, хто хотів би мати таких друзів, як Остап і Соломія? Чому?
  • А хто вважає їх щасливими людьми?
  • Підведіть руки ті, хто хотів би жити за тих часів? Чому немає бажаючих?
  • Яка риса характеру Соломії вам найбільше імпонує?
  • Чи вважаєте ви Остапа щасливою людиною?
  • Яке почуття об’єднує головних героїв повісті М.Коцюбинського «Дорогою ціною»?
  • Чи сподобалась вам повість?
  • Що вивчили?
  • Чого навчилися?
  • Чи здійснилися очікування?
  • Повернемося до проблемного питання: Чи можна стверджувати, що не лише прагнення до волі, але і їхнє кохання було тією непереможною силою, що рухала вчинками, поведінкою, вибором героїв.
  • Оцінювання учнів.
VІІ. Домашнє завдання. 
Підготуватися до твору-опис літературного героя «Яким я уявляю героя (героїню) твору М. КоцюбинськогоДорогою ціною».
Скласти план до свого твору.

Немає коментарів:

Дописати коментар