Вітаю Вас на сторінках мого блогу. Сподіваюсь, Ви знайдете щось цікаве та корисне для себе!

четвер, 26 березня 2015 р.

Атестація педагогів - 2015

  Досвід свідчить, що атестація відіграє основну роль у становленні, згуртуванні та вихованні творчого колективу. Під час атестації вивчаються професійні якості вчителя, його сильні та слабкі сторони, рівень загальної культури, створюються оптимальні умови для вивчення і впровадження педагогічного досвіду кращих учителів школи.



5 березня відбулося підсумкове засідання атестаційної комісії в ЗОШ №6, на якому було проатестовано 5 педагогів.

неділю, 22 березня 2015 р.

Тематична контрольна робота «Речення зі звертаннями, вставними і вставленими конструкціями». 8 клас



Українська мова. 8 клас
Тема. Тематична контрольна робота «Речення зі звертаннями, вставними і вставленими конструкціями»
Мета: оцінити рівень навчальних досягнень восьмикласників з розділу «Речення зі звертаннями, вставними і вставленими конструкціями»; перевірити знання й уміння, необхідні для правильного використання речень зі звертаннями і вставними слова в мовленні; удосконалювати навички розпізнавати мовні явища, установлювати відповідність між ними, групувати, доповнювати тощо; виховувати  повагу до історії, визначних людей України.
Форма проведення: виконання тестових завдань відкритої і закритої форми.
Обладнання: картки із завданнями.
Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Привітання. Облік відсутніх. Подяка черговим.
ІІ. Ознайомлення восьмикласників з темою, метою і завданнями уроку.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Ознайомлення з формою проведення контрольної роботи, критеріями оцінювання тестових завдань. Проведення інструктажу щодо їх виконання.
ІV. Виконання різнорівневих завдань за варіантами.
Варіант І
1. Познач речення, в якому правильно виділене звертання.
А. Здрастуй сонце і здрастуй вітре!
Б. Дякую, тобі моє серденько, за таку твою увагу до мене!
В. Що ж, пробачте йому, графе Толстой і Антоне Чехов, не ображайтеся на нього, могутній Франко і ніжна Лесю, не гнівайтеся, Олександре Блок, Володимире Маяковський і Олександре Довженко.
Г. Ой не світи, місяченьку не світи нікому, тільки світи миленькому, як іде додому.

2. Познач речення з поширеним звертанням.
А. У Вербний тиждень, за народним віруванням, не можна сіяти городини…
Б. Знаю, знаю, дівчинонько, чим я тебе розгнівив: що я вчора ізвечора із другою говорив.
В. Верни до мене, памяте моя.
Г. О сарнонько, приходь вечірньою добою на скло прозорих вод…

3. Познач речення, в якому правильно поставлені розділові знаки при вставних словах.
А. Це була, так би мовити наша фамільна ворона.
Б. Правду кажучи, дика гуска ота повз нас і не летіла, і не пливла, проте ми її заполювали.
В. Може – спить вона тепер солодким сном, листячком у грушевому дуплі прикрившись.
Г. Отже: голову його не так легко вирізнити в темряві степу.

4. Укажи речення, в якому є вставлене речення.
А. Біля басейна (в басейні догори черевом плавала рибина – поганий знак) садівник періщив лозиною козу.
Б. Коли морська зірка повзе, то один із променів трохи піднятий і виставлений уперед.
В. За його розрахунками, він уже повинен бути навпроти літака.
Г. Зоре моя вечірняя, зійди над горою, поговорим тихесенько в неволі з тобою.

5. Установи відповідність між реченням і способом вираження у ньому звертання.

1. Іменник у формі кличного відмінка.
2. Словосполучення.
3. Прикметник.
4. Іменник + словосполучення.
 
А. Я тебе, вірная, аж до хатоньки сам на руках віднесу.
Б. Піднімаймося, спішімо на боротьбу проти ненависного ворога!
В. Нахиляйтесь, густі лози, куди вітер віє!..
Г. Постій, чумаче, постривай, шляху в людей розпитай.
Д. Зіроньки ясні небо покрили, вийди, дівчино, серденко миле.


6. Установи відповідність між реченнями та значенням ужитих у них вставних слів.
1. Джерело повідомлення.
2. Привернення уваги.
3. Упевненість.
4. Невпевненість.
 
А. Запамятайте, найпростіший спосіб уникнути грибних отруєнь – збирати лише ті гриби, які вам добре відомі.
Б. Тоді шкурка в лисиці робиться густа та лискуча, а, як відомо, лисицю полюємо виключно через її знамените хутро.
В. По вулиці йду і, здається, уперше розплющив я очі на світ.
Г. Тепер повернули, без сумніву, до лісу.
Д. Буває, часом сліпну від краси.


7. Склади два речення зі словом видно, використавши його у ролі вставного і звичайного члена речення.

8. Уяви себе екскурсоводом. Розкажи відвідувачам музею або гостям твого міста про певну будівлю або пам’ятник, використовуючи звертання і вставні слова. Підкресли їх у тексті.
Варіант ІІ
1. Познач речення, в якому неправильно виділено звертання.
А. Ні, друже мій, навесні я не полюю.
Б. Місяченьку блідолиций, за хмару краще б ти сховавсь.
В. Чи чула, ти дівчинонько, як я тебе кликав, через твоє подвір’ячко сивим конем їхав?
Г. Ох, і не стелися, хрещатий барвінку, та і по крутій горі…

2. Познач речення з поширеним звертанням.
А. Потім старанно вимив руки, відтираючи піском бензинову кіптяву, що в’їлася в тіло, здається, до кісток.
Б. Зоре моя вечірняя, зійди над горою.
В. «Підійди до мене, дівчино», - покликала мати.
Г. На превеликий подив, зустріли його там добре, без ворожнечі.

3. Познач речення, в якому правильно поставлені розділові знаки при вставних словах.
А. Заєць, як відомо вдень лежить і відпочиває…
Б. Отже, коли хочете говорити про бекаса, треба перш за все говорити про собаку.
В. Явори і ясени, дуби і липи, здавалось народили цю хату.
Г. Випадково ясна річ, може на вас налетіти табун гусей, випадково ви можете її заполювати.

4. Укажи речення, в якому є вставлене речення.
А. В усіх морях та океанах нашої планети водяться морські істоти, що називаються морськими зірками.
Б. Блиснула поміж його долонями запальничка, чорна голова нахилилася до рук, і зажеврів у темряві вогник цигарки.
В. Август поснідав дрібною рибою (дрібна риба просмажується наскрізь і через те смачна), вологим сиром і сів у важке дерев’яне крісло.
Г.За кожну таку листівку його могли, без сумніву, повісити, як і тих партизанів.

5. Установи відповідність між реченням і способом вираження у ньому звертання.
1. Іменник у формі кличного відмінка.
2. Словосполучення.
3. Прикметник.
4. Іменник + словосполучення.
 
А. Молодая дівчинонька, чом гулять не ходиш?
Б. Ой вербо, де ти росла, що твоє листячко вода знесла?
В. Вийди, коханая, працею зморена, хоч на хвилиночку в гай!
Г. Ви скажіть своєму пану, що заплати не бажаю, бо коли я що дарую, то назад не одбираю.
Д. Слово, моя ти єдиная зброє, ми не повинні загинуть обоє!
 
6. Установи відповідність між реченнями та значенням ужитих у них вставних слів.
1. Почуття.
2. Оформлення думки.
3. Ввічливість.
4. Невпевненість.
 
А. А спори, наприклад, опенька, можна розгледіти, якщо покласти шапку зрілого гриба на темний папір.
Б. Але, мабуть, найдивовижніше у цієї рослини – її шишки.
В. Даруйте, чи можна зайти до кабінету?
Г. На жаль, квітки папороті ніхто ніколи не бачив.
Д. У мене душа, було, піснями аж бринить.


7. Склади два речення зі словом здається, використавши його у ролі вставного і звичайного члена речення.

8. Уяви себе екскурсоводом. Розкажи відвідувачам музею або гостям твого міста про певну будівлю або пам’ятник, використовуючи звертання і вставні слова. Підкресли їх у тексті.

V. Організований збір виконаних контрольних робіт.
VІ. Домашнє завдання.
Повторити відомості про звертання, вставні і вставлені конструкції.


Оцінювання контрольної роботи
Завдання
Кі-сть балів
1
1
2
1
3
1
4
1
5
1,5
6
1,5
7
2
8
3

Усього: 12 б.

Відповіді на тестові завдання
Завдання
Варіант І
Варіант ІІ
1
В
В
2
В
Б
3
Б
Б
4
А
В
5
1 Г
2 В
3 А
4 Д
1 Б
2 А
3 В
4 Д
6
1 Б
2 А
3 Г
4 В
1 Г
2 А
3 В
4 Б

пʼятницю, 20 березня 2015 р.

Відмінювання кількісних числівників



 Українська мова 6 клас
Тема. Відмінювання кількісних числівників (2 урок).
Мета: повторити  загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль числівника як самостійної частини мови,  розряди, будову, відмінюванням кількісних числівників; розвивати вміння знаходити числівники в тексті, визначати їх граматичні ознаки, синтаксичну роль, розряд за значенням, будову, вживання з іменниками, формувати навички відмінювання; виховувати культуру мови та мовлення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форми, прийоми, методи роботи: пунктуаційний практикум, «Прес», «Незакінчене речення»,  дослідження-пошук, робота по варіантах, у парах,  «Влови помилку»,   «Мікрофон», гра «Відгадайко», розподільний диктант, диктант із коментуванням, «Я – редактор»,  самооцінювання.

Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
Привітання. Перевірка відсутніх. Подяка черговим.
ІІ. Установчо-мотиваційний етап
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку (обмін побажаннями)
– Я бажаю тобі…
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Два учні працюють біля дошки, відмінюють числівники.
15, 42
IV. Актуалізація суб’єктного досвіду й опорних знань
  • Культура мови. Як правильно?
Один за другим ― один за одним.
Другим разом ― іншим разом.
З других підрозділів ― з інших підрозділів.
Змінюють одна за другою смуги ― змінюють одна за одною смуги.
Обидвома ногами ― обома ногами.
Обидвох держав ― обох держав.
З гарантією один рік ― з гарантією на один рік.
* «Мікрофон»
– Чи впливає відмінок числівника на правильність слововживання?
* Метод «Прес»
– Я вважаю…
– Тому що…
– Отже,…

V. Цілевизначення й планування
     1. Повідомлення теми й завдань уроку
- Отож, якою буде тема сьогоднішнього уроку?
- Розгортаємо зошити, записуємо число, класна робота, тема «Відмінювання кількісних числівників».
- Орфограма у слові «відмінювання». Наведіть ще приклади слів на це правило.
      2. Узгодження цілей уроку з учнями
- Подумайте, яка мета сьогоднішнього уроку?
- Які завдання ми будемо виконувати?
- Звірте свої думки із технологічною карткою уроку.
ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТКА УРОКУ
ТЕМА УРОКУ
МЕТА Й ЗАВДАННЯ УРОКУ
Відмінювання кількісних числівників
Повторити  загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль числівника як самостійної частини мови, розряди, будову, відмінюванням кількісних числівників;
знаходити числівники в тексті, визначати їх граматичні ознаки, синтаксичну роль, розряд за значенням, будову, вживання з іменниками, формувати навички відмінювання; виховувати культуру мови та мовлення.

      * «Незакінчене речення»
- Висловіть свої очікування від уроку за допомогою незакінчених речень.
– На уроці хочу почути про…
        Мені цікаво було б з’ясувати…
        Хочу навчитися правильно визначати…
        Хочу поглибити знання з…
        Сподіваюся відкрити для себе щось нове…
        Маю наміри поліпшити знання, досягнути успіхів у…

VІ. Опрацювання навчального матеріалу
-          Давайте пригадаємо, що таке числівник?
-          Які є розряди числівників?
-          Які є розряди кількісних числівників?
-          За будовою числівники поділяються на…
-          Яку орфограму у числівнику ми опрацювали?
-          За картками-підказками пригадаймо відмінювання кількісних числівників.

  1. Числівник один стоїть у формі того самого роду, числа й відмінка, що й іменник, із яким він пов'язаний.
  2. Числівники два, три, чотири мають однакові закінчення у непрямих відмінках (крім орудного та знахідного).
  3. У знахідному відмінку числівники мають форму називного відмінка, якщо іменник, із яким сполучається числівник, означає неістоту, або форму родового відмінка, якщо цей іменник означає істоту.
  4. Числівники сорок, дев 'яносто, сто у всіх відмінках, крім називного та знахідного, мають закінчення -а.
  5. Числівники тисяча, мільйон, мільярд, нуль відмінюються як іменники відповідних відмін.
  6. Числівники півтора, півтори, півтораста не відмінюються.
  7. У складних числівниках на позначення десятків від 50 до 80 відмінюється тільки друга частина.
  8. У складних числівниках на позначення сотень від 200 до 900 відмінюються обидві частини.
  9. У складених кількісних числівниках відмінюються всі складові частини.

-          Цими картками-підказками та таблицями у підручнику будемо користуватися протягом уроку.

1. Словниковий диктант
Шістдесятьох, п'ять, дев'ять, тринадцять, двісті тридцять шість, двадцять один, тридцять, сімдесятьом двом.
- Хто хоче дати мені зошит на перевірку?
- Пояснюємо правопис числівників та орфограми.

2. Математична хвилинка
- Прочитайте вголос математичні вирази, використовуючи прийменники від, до.. Прослідкуйте, чи правильно ви вимовляєте числівники.
1.  23 + 18 = 41.     2. 84 – 45 = 39.      3. 34 + 12 = 46.        4. 70 – 14 = 56
Зразок:
1. До двадцяти трьох додати вісімнадцять дорівнює сорок один.
2. Від вісімдесяти чотирьох відняти сорок п’ять дорівнює тридцять дев’ять.
3. До тридцяти чотирьох додати двадцять дорівнює сорок шість.
4. Від сімдесяти відняти десять дорівнює шістдесят.
- Запам’ятайте! СЛАЙД
У числівниках другого десятка наголошеним є склад –на-: одинадцять, дванадцять . . . дев’ятнадцять.

3. Поєднайте числівники з іменниками і запишіть утворені словосполучення в місцевому відмінку. Поясніть правопис.
5, книга; 23, поверх; 12, учень; 9, зошит; 7, пензлик.


4. Завдання-змагання
1. У цьому змаганні переможе той, хто найшвидше і найкраще вимовить скоромовку.
2. Знайдіть у скоромовці кількісні числівники.
Визначте відмінок. Провідміняйте виділені словосполучення. Поясніть правопис числівників.
Дрова рубали два дроворуби.

Хвилинка розвантаження. Перегляд відеоролику.

VІІ. Закріплення набутих знань, умінь і навичок.
Відредагувати речення і записати. Самостійна робота за варіантами.
1. Кабельну мережу столиці України нині  заполонили телепрограми три найбільших телекомпаній України    ( ... трьох найбільших телекомпаній України ).
2. Переяславська Рада за літописом відбулася вісім січня тисяча шістсот п’ятдесят чотири року ( ... восьмого січня тисяча шістсот п’ятдесят четвертого року ).

Індивідуальна творча робота. 11 балів.
   Поставити наголос у поданих числівниках. З 1 складіть речення.
  Одинадцять, півтораста, півтора, четверо, чотирнадцять, вісімдесят, вісімдесятий.

Творче завдання. 9 балів.
Прочитайте фразеологізми. Якими словами-синонімами їх можна замінити? Використайте слова з довідки.
В один голос, в один момент, в одну думку, з одного маху, на один аршин, один як палець.
Довідка: однаково, одностайно, дружно, миттю, самотній, одноразово.

Творча робота в парах
Запишіть цифри словами.
Сума чисел дорівнює 224; до 27 додати; від 397 відняти 123; від 3592768 відняти 127.

Перевірка виконаних робіт.

VІІІ. Підсумки уроку. Рефлексія
– Що ви з’ясували?                
– Чи вдалося досягнути мети? Яким чином?
– Виконання яких завдань викликало труднощі?
– Що виявилося найважливішим?
  Над чим варто ще попрацювати?
– Чи справдилися очікування від уроку?

Х. Домашнє завдання           
Повторити § 35.
Д. р. - впр. 446.
В. р. - Виписати з художньої літератури чотири речення із кількісними числівниками. Віизначити їх відмінок. Зробити синтаксичний розбір одного речення.

середу, 18 березня 2015 р.

М. Коцюбинський. «Дорогою ціною». Кохання Остапа й Соломії як центральний мотив у творі.



Українська література, 8 клас
Тема. М. Коцюбинський. «Дорогою ціною». Кохання Остапа й Соломії як центральний мотив у творі.
Мета: на основі сюжету твору розкрити тему кохання Остапа і Соломії як центрального мотиву; формувати вміння аналізувати вчинки героїв, розповідати про їхні почуття, добираючи матеріали з тексту; розвивати навички роботи з текстом епічного твору, вміння робити власні висновки; логічне та творче мислення, репродуктивну та творчу уяву, увагу, пам'ять, спостережливість; формувати світогляд школярів;виховувати красу глибокого почуття кохання, мужності, сили волі як рис характеру, необхідних для боротьби зі злом.
Обладнання: підручник, ілюстрації до твору «Дорогою ціною», тестові завдання.
Методи: бесіда.
Тип уроку: засвоєння нових знань і розвитку на їх основі умінь та навичок.

Хід уроку
І. Організація навчальної діяльності.
Привітання. Облік відсутніх. Подяка черговим.
Доброго дня! Рада всіх вітати на уроці. Впевнена, що ми гарно попрацюємо і  покажемо на що здатні.  Як завжди буде багато цікавих видів робіт, з якими ви, я думаю, успішно впораєтесь

ІІ. Оголошення теми й мети уроку.
Визначити тему сьогоднішнього уроку ви зможете, якщо правильно розшифруєте поданий ребус. Кожній цифрі відповідає порядковий номер літери українського алфавіту. Працюємо в парах.
Запис на дошці:
1 слово: 26 1 21 1 15 23 7 21 11 22 23 11 15 1 (характеристика)
2 слово: 19 2 21 1 10 12 3  (образів)
3 слово: 20 16 3 12 22 23 12 (повісті)

- Отже, тема уроку: «Характеристика образів повісті…».
- Яку повість ми зараз вивчаємо? (М.Коцюбинський «Дорогою ціною»)
- Підніміть, будь ласка руку ті, хто любить отримувати листи або СМС повідомлення? Я сама також дуже люблю спілкуватись за допомогою писемного мовлення і саме тому сьогодні мету уроку я вирішила не оголошувати вголос, а повідомити кожному з вас таємно листом. Дуже сподіваюсь, що прочитавши свої листи, ви допоможете зробити наш урок незабутнім і цікавим. Бо кожний урок – це ще один крок у досягненні мети. Дуже розраховую на вашу підтримку. Прочитайте, будь ласка, листи.
- У листі-відповіді зазначте власну мету сьогоднішнього уроку.
- Що ви очікуєте від уроку?

ІІІ. Актуалізація опорних знань .
- Визначте жанр твору М.Коцюбинського «Дорогою ціною»?   Обґрунтуйте свою відповідь. (Повість).
- Чому це не оповідання?
- Нагадайте, будь ласка, композицію повісті М.Коцюбинського «Дорогою ціною».
- Назвіть головних персонажів повісті М.Коцюбинського «Дорогою ціною» (Остап, Соломія).
Вивішуються на дошку  малюнки Остапа і Соломії

·        Перевірка домашньої роботи.
1. Заслуховування учнівських повідомлень: «Тема волі та справедливості в зарубіжній романтичній літературі».
Шандор ПЕТЕФІ "Коли ти муж, будь мужнім..."
Кожна нація має свого поета-пророка. Для України це Тарас Шевченко, а для Угорщини — Шандор Петефі. Темою вірша «Коли ти муж, будь мужнім» є розповідь про те, що, на думку поета, означає бути мужнім. А саме: знайти життєву путь (знайти себе, своє покликання і дотримуватися його). Творити у вирі битви (бути людиною творчою й сміливою). Вміти правду боронити (думати про справедливість, про бідних і беззахисних). Зуміти заради правди зламати життя своє (ризикувати своїм життям, пожертвувати собою). Боротися й страждати, але своєї волі не віддати (бути незалежним, вільним, не продаватися).

Михайло Лермонтов. Поема «Мцирі»
Тема поеми - зображення сильної, сміливої, волелюбної особистості, юнака, що рветься на волю, на батьківщину з далекої й ворожої йому монастирського середовища. Розкриваючи цю основну тему, Лермонтов розкриває і приватні теми, що представляють різні грані: людина й природа, зв'язок людини з його батьківщиною, з народом, вага змушеної самітності й бездіяльності.
Лермонтов пронизує всю поему ідеєю боротьби за волю, протестом проти сковуючу людську особистість суспільних умов. Щастя життя для Мцирі в боротьбі за поставлену їм собі ціль - знайти батьківщину й волю

Роберт Льюїс Стівенсон «Вересовий трунок»
"Вересовий трунок" - балада про мужніх і волелюбних людей. У цій баладі Роберт Льюїс Стівенсон уславлює волелюбність, мужність маленького нескореного народу, що ладен умерти, але не скориться жорстокому й свавільному правителю. І в маленькому тілі б'ється велике, мужнє серце патріота, гідне шани й наслідування.

2. Читання епіграфів, які учні підібрали до твору.
- «Наскільки людина перемагає страх, настільки вона є людиною». Томас Карлейль.
- «Воля - це ціна перемоги, яку ми отримали самі над собою». Карл Маті.
- «Треба прагнути бути людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу». О.Генрі
- «Краще вмерти стоячи, ніж жити на колінах». Долорес Ібарурі.
- «Воля - головний дарунок природи». Леонардо да Вінчі
- «Кохання - це троянди нашої душі». Шекспір

3. Індивідуальним домашнім завданням був підбір епіграфів до образів Соломії і Остапа. Давайте послухаємо як це їм вдалося.
До образу Соломії:  Уривок із вірша Ліни Костенко «ДОЛЯ»
Я вибрала Долю собі сама.
І що зі мною не станеться, –
у мене жодних претензій нема
до Долі – моєї обраниці

Вірш до розкриття образу Остапа
Це є воля, це свобода,
І за неї в боротьбі
Ладен і  життя віддати
Цій омріяній меті!

ІV. Вивчення нового матеріалу.
Цифрова літературна вікторина
·        «Пізнай героя за його висловлюванням»
1.     «Втечу… Піду за Дунай, може, ще там люди не пособачились…».  (Остап)
2.     «Бунтар… гайдамака! Він мені людей баламутить!». (Пан)
3.     «…Тікаймо звідси, бо ті хлопи заб’ють нас, як мого дідуся в Умані». (Панночка)
4.     «Ну, хай тебе боронить і хова од лихого мати божа… Прощавай!».     (Соломія)
5.     «Не так мені страшно ляха, як злість бере на наших людей: застромив   віл шию в ярмо та й байдуже йому, тягне, хоч ти що…». (Остап)
6.     «З живого шкуру здеру, чисто оббілую… Я ж йому пригадаю, гайдамаці, Кодню…». (Пан)
7.     «За Дунай, у Січ із тобою… Приймаєш товариша чи не приймаєш?». (Соломія)
8.     «Пропадай воно все пропадом… Піду і я світ за очі… Вже ж за тобою, хоч серцеві легше буде…». (Соломія)
9.     «Шукай тепер, пане, парубка з молодицею… ніхто не бачив, лиш двох парубків стрічали». (Соломія)
10.                        «Хіба я боюся смерті? Сохрани боже!.. Пошли, господи, й завтра.. Раз вмирати — не двічі. Вмер — і край, більш не встанеш». (Іван)
11.                       «Бодай ти, запалася, треклята країно, з твоїми порядками!..». (Остап)
12.                       «Як живий буду, землю оратиму, рибальством житиму… все ж краще на волі, ніж під паном…». (Остап)

- Обміняйтесь, будь ласка, зошитами. Візьміть олівці і перевіряємо цифровий код.
Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.
1-      Соломія
2-      Остап
3-      Пан
4-      Панночка
5-      Іван
Правильні відповіді:
2 3 4 1 2 3 1 1 1 5 2 2

·        Проблемне питання
— Як ви гадаєте, у чому краса стосунків між Остапом і Соломією? Чи можна стверджувати, що не лише прагнення до волі, але і їхнє кохання було тією непереможною силою, що рухала вчинками, поведінкою, вибором героїв. Аргументуйте своє твердження.

·        «Доміно»
- Зараз кожний із вас отримає цитату з тексту, яка характеризує Остапа чи Соломію. Але в цитатах є пропуски, у які треба вписати ім’я героя, характеристика якого надається. А потім визначити, де в структурі тексту ми можемо знайти поданий уривок. Гра відбувається за принципом «Цифрового доміно», враховуючи цифри на початку та в кінці цитат.
Помічники ______________________________________________
(Учні розбирають цитати з розносу)
Цитатна характеристика до образу Остапа
9 « ________, стрункий й міцний, з гарними очима, орлячим носом і темним молодим вусом на засмаленому обличчю… » .13
2 «Хай воно загориться без вогню й диму… Втечу… Піду за Дунай, може, ще там люди не пособачились, - доводив __________…». 16
16 «Не так мані страшно ляха, як злість бере на наших людей: застромив віл шию в ярмо та й байдуже йому, тягне, хоч ти що… Ех, піду, де воля, де інші люди, - доводив __________…». 20
3 «Се одиноке світло серед сонного села було немов останнім «прощавай» рідного закутка, ниткою, що в’язала __________ з батьківщиною, з усім близьким. Але за хвилину віконце згасло, і він почув, як разом із зниклим світлом у його серці щось урвалось і село геть одсунулось од його. _________ непомітно для себе зітхнув…». 29
5 «Дивне почуття охопило груди: замість радості — сильнеє обурення стрепехнуло його істоту. В один момент відчув _________ усі кривди й знущання, які зазнав у покинутому краї, і, твердо упираючись ногами в ногу, на панщизняну землю, він затис кулак і погрозив на той бік річки». 22
18 «Та хіба  ___________ сам за весь свій двадцятилітній вік не був лишень панською худобою? Хіба його батько, мати, Соломія, навіть дідусь його, що ходив у Січ, а потім різав панів в Умані,— хіба ж вони не стали такою худобою?». 11
27  «Ті билиці-казки про Січ, козацтво, про боротьбу з панами за волю, яких __________  слухав затаївши дух й не зводячи розжеврілого ока з уст дідових, будили в дитячій голові химерні мрії, вояцький запал». 18
29 «І враз йому зробилось весело і легко. _________ почувся на волі. Молода невитрачена сила хвилею вдарила в груди, розлилась по всіх жилах, запрохалась на волю…». 21
23 «Як живий буду, землю оратиму, рибальством житиму… все ж краще на волі, ніж під паном…__________ ». 17
19  «_________ теж не боявся смерті. Йому тільки хотілось перед смертю побачити Соломію». 6
22 «Половина мене лежить на дні Дунаю, а друга чекає й не дочекається, коли злучиться з нею… __________». 7
4 «__________ охоче підіймає сорочку і показує збасаманений синій хребет, де списана, як він каже, його життєпись: «оце ззаду пам’ятка від пана, а спереду, між ребрами, маю дарунок від москаля… кругом латаний… з тим і до Бога піду… ». 19
14 «________ несвідомо піддававсь їй. Він біг за нею, хоч з кожним віддихом і рухом кололо його в грудях і нападали часом млості, а з-під руки, якою він затуляв рану, стікало щось тепле і мокре». 30
8 «___________, властиво, радий був Соломії, лише ота несподіванка збила його з пантелику». 14
13 «________ стояв, вагаючись, але, бачачи молодицину упертість, вийняв ніж, поточив його об камінь і почав обтинати в кружок Соломіїне волосся». 31
Цитатна характеристика до образу Соломії
20 «Далі прокинулась і чую, що все мені противне, все гидке: і чоловік, і панщина, й життя моє безщасне…Пропадай воно все пропадом… _________». 10
17 «Піду і я світ за очі… Все ж за тобою хоч серцеві легше буде… ________». 9
31 «Серце нило в _________ од жалю й тривоги. Їй легше було б, коли куля потрапила до неї». 2
10 «Брешеш, брешеш… — хотіла ________ кинути в лице злому морокові,— вік мій… він буде жити… його не дуже поранено… адже він стільки пробіг…».  3
21 «Зате ________ почула вогкий холод, що проймав її наскрізь. Та вона не хотіла виймати з-під голови в Остапа своєї одежини і тільки скорчилась, щоб хоч трохи зігрітись… Вона не дасть йому загинути…». 8
30 «__________ не мала часу на обережність — комиш бив її по лиці і навіть скалічів ногу. Та то були дрібниці». 24
15 « __________ хотіла швидше знайти Остапа, і тоді вона знов подасться на розвідки, тільки не буде такою дурною, не забуде значити дорогу» КІНЕЦЬ
1 «Їй не так жалко було себе, як Остапа; ________  уявляла собі, як він тепер лежить хворий і самотній у пущі і вигляда її з очеретів. Їй жаль стало молодого змарнованого життя…». 23
24 «Ні, вона не хоче гинути отут! Як тільки на світ займеться і можна буде йти, вона піде просто, просто і буде йти, аж поки дійде до краю. _________ знайде там людей, оддасть їм усі свої гроші, що висять зашиті в торбинці на шиї, і з ними обшукає плавні та знайде Остапа». 5
7 «__________ все йшла. Вона зібрала свою енергію, всю силу волі, всю міць тіла і йшла уперто і завзято з вірою, що її широкі й високі груди зламають усі перешкоди». 28
28 «Люді добрі,— благала __________, стоячи на колінах,— змилуйтесь, прийміть нас до хати… Ви ж бачите — пропадаємо… Чоловіка мого пострелено, він ледве живий, мало не загинули ми в плавнях… Я вам оддячу, я вам одроблю… Візьміть усе, що маю… все… та не кидайте нас… Ось нате…». 4
6 «Однак __________ не тратила надії і навіть не дуже журилась. Молодість брала своє. Коли вони не загинули в плавнях, коли не пропали й досі, то вже тепер не загинуть,— аби Остап швидше вигоївся». 25
11 «Коли тільки річ у грошах,— _______ заставить себе, а роздобуде їх. Вона від рота відриватиме кожен шматок, кожен день складатиме на викуп». 12
26 «_________ була певна, що не дозволить перевезти Остапа за Дунай. Як це станеться, що вона зробить, вона не знала, але певність у тому зростала в ній з кожним днем. Вона ладна піти на видиму смерть, коли цього треба». 15
12 «Приходить смерть. Але вона не дасться. __________ має сильні руки, а до берега недалеко. Вона чує за собою якісь крики». 26
25 «Душа рветься до сонця, а тіло тягне до себе чорна безодня. Вона сковує його залізом, обвішує камінням, обхоплює холодними руками…Все тяжчим і тяжчим стає воно, все глибшеі глибше пірнає у воду ____________…». 27
V. Узагальнення і систематизація знань
Перегляд фрагменту фільму «Дорогою ціною» 12:30
·        Анкета
- Але для того, щоб характеристика була повною, слід заповнити анкету літературного героя, користуючись текстом повісті та підтверджуючи все цитатами. На заповнення анкети я даю 5 хвилин. До роботи!
Анкета для розкриття образу Остапа,
головного героя з повісті М.Коцюбинського «Дорогою ціною»

1.     Прізвище, ім׳я  _________________________________________
2.     Місцевість мешкання ___________________________________
3.     Громадянство _________________________________________
4.     Вік  __________________________________________________
5.     Сімейний стан  ________________________________________
6.     Рідня, яку має ________________________________________
7.     Заповітна мрія  ________________________________________
8.     Чи боїться смерті? ______________________________________
9.     Останнє бажання, коли здавалося, що загине____________________________________________________________________________________________________________
10.      Зазначте вид роботи, яку разом із однолітками виконували  в дитинстві  _____________________________________________
11.      Чи мали справжнє кохання у своєму житті (якщо так, то вкажіть ім’я жінки) _____________________________________
12.     Назвіть імена людей, яких ви вважаєте своїми друзями  ______________________________________________________

Анкета для розкриття образу Соломії, головної героїні з повісті М.Коцюбинського «Дорогою ціною»

1.     Ім’я __________________________________________________
2.     Місцевість мешкання ___________________________________
3.     Громадянство _________________________________________
4.     Сімейний стан  ________________________________________
5.     Колір очей  ____________________________________________
6.     Колір волосся _________________________________________
7.     Заповітна мрія  ________________________________________
8.     Чи боїться смерті? ______________________________________
9.     Чи мали справжнє кохання у своєму житті (якщо так, то вкажіть ім’я) ___________________________________
10.                       Назвіть імена людей, яких ви вважаєте своїми друзями  ______________________________________________________
11.                       Назвіть найщасливіші хвилини свого життя  ______________________________________________________
12.                       Назвіть ім׳я хлопця, якому ви подобались, але ви його не любили _______________________________________________

·       Павутиння людських якостей
Робота в парах  (7 хв.).
- А тепер пропоную проаналізувати людські якості за допомогою методу павутиння. У кожної групи на столі лежить чиста система векторів людських якостей. Ви повинні оцінити зазначені особистісні якості за 12-бальною шкалою, обґрунтовуючи свою пропозицію цитатою з тексту чи подією. Як тільки будете готові, прошу підняти руки.
Назви векторів:
1.     Добро
2.     Розум
3.     Краса
4.     Чесність
5.     Сміливість
6.     Волелюбність
7.     Щастя
8.     Любов
9.     Відданість
10.            Необачність
11.            Цілеспрямованість
12.            Жертовність
·              Індивідуальне завдання. Виконання тестів
1. Циганський виселок складався з:
а) однієї школи і п’яти хаток; б) млина і двох хаток; в) трьох хаток;  г) хати-читальні і двох мазанок.
2. Селяни наддунайських сел. Їздять битим шляхом у:
а) Київ; б) Львів; в) Тернопіль; г) Галац.
3. Яким чином Соломія віддячила циганам за допомогу? Вона їм:
а) доглядала худобу; б) працювала на полі; в) няньчила дітей; г) сплатила срібними монетами.
4. Кого стосується погрозливе звернення Остапа: «Я б тобі утер мани, коли б москаль не виточив із мене крові»?
а) Раду; б) заможного болгарина; в) вартового; г) стару циганку.
5. Що робили цигани ввечері?
а) Читали біблію; б) пили спиртне;  в) грали у карти; г) ремонтували одяг і взуття.
6. Що робили жінки?
а) Жебракували; б) ходили на панщину; в) шили шкіряний одяг; д) в’язали.
7. Найнявшись до заможного болгарина Соломія йому:
а) обробляла городину; б) випасала худобу; в) господарювала у хаті; г) перемивала вовну.
8. Яку приказку використав Остап, пропонуючи Соломії тікати від циган?
а) «Взяв на час та і в добрий час»; б)  «Вскочити вище халяв»; в) «Хліб за хліб людям віддавай»; г) «Борг не реве, а спать не дає».
9. Музичний інструмент, яким Гіца розважав сім’ю:
а) гітара; б) акордеон; в) сопілка; г) скрипка.
10. Через що Остапа пов’язали турецькі жовніри?
а) бо він вважався біглим; б) через циган; в) оскільки ухилявся від сплати податків; г) за вказівкою зрадника.


- Перевіряємо роботу.
- Хто бажає здійснити характеристику героїв.
VІ. Підсумок міні-модуля.
        
  • Підніміть руку ті, хто хотів би мати таких друзів, як Остап і Соломія? Чому?
  • А хто вважає їх щасливими людьми?
  • Підведіть руки ті, хто хотів би жити за тих часів? Чому немає бажаючих?
  • Яка риса характеру Соломії вам найбільше імпонує?
  • Чи вважаєте ви Остапа щасливою людиною?
  • Яке почуття об’єднує головних героїв повісті М.Коцюбинського «Дорогою ціною»?
  • Чи сподобалась вам повість?
  • Що вивчили?
  • Чого навчилися?
  • Чи здійснилися очікування?
  • Повернемося до проблемного питання: Чи можна стверджувати, що не лише прагнення до волі, але і їхнє кохання було тією непереможною силою, що рухала вчинками, поведінкою, вибором героїв.
  • Оцінювання учнів.
VІІ. Домашнє завдання. 
Підготуватися до твору-опис літературного героя «Яким я уявляю героя (героїню) твору М. КоцюбинськогоДорогою ціною».
Скласти план до свого твору.