Вітаю Вас на сторінках мого блогу. Сподіваюсь, Ви знайдете щось цікаве та корисне для себе!

четвер, 23 квітня 2015 р.

НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ ПРИРОДНОГО ХАРАКТЕРУ. Виховна година (6 кл)



УРОК-ТРЕНІНГ
Тема:  НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ ПРИРОДНОГО ХАРАКТЕРУ.
Мета:  відпрацьовувати навички безпечної поведінки під час несприятливих погодних умов (сильного вітру і грози) та в разі потрапляння у зону підтоплення; продовжити формування пізнавальної, самоосвітньої, соціальної компетентностей  та компетентного ставлення до свого здоров`я.
Навчальні завдання:
Наприкінці уроку учні повинні вміти:
* називати якнайменше шість стихійних лих;
* упорядковувати їх за порами року і географічним розміщенням;
* називати якнайменше дві природні прикмети наближення стихійного лиха;
* демонструвати вміння безпечно поводитися під час грози (вдома, надворі, в автомобілі);
* демонструвати вміння безпечно поводитись у разі підтоплення (вдома, надворі).
Обладнання і матеріали:
* аркуші паперу формату А2 і А3;
* олівці, фломастери, маркери;
* ножиці, скотч, клей.
Що підготувати заздалегідь:
 * малюнок Котигорошка — персонажа української народної казки;
 * епіграф на дошці: «Не той пропав, хто в біду попав, а той пропав, хто духом упав»;
 * малюнки вогнища та хмаринки на дошці для виявлення очікувань учнів;  
 * крапельки з блакитного паперу.
Тип уроку: тренінг
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання учнів.
2. Створення позитивного настрою.
- Пропоную до вашої уваги слова, які взяті епіграфом нашого уроку. Звучать вони так.
 «Я міг би вмерти, коли плив на плоту.
Я міг би задихнутись від диму під час пожежі.
Я міг би замерзнути під час сильного морозу,
Але одного разу, побачивши смерть в обличчя,
Я сита уважнішим і обережним.
Давайте не віддавати життя дешево!
Давайте вчитись виживати!
Життя варте того, щоб боротись за кожну його хвилину!!!»
- Прокоментуйте, як ви розумієте ці слова?
- Як ви гадаєте, про що сьогодні ми будемо говорити? Якою буде тема нашої виховної години?
- Дійсно, сьогодні ми поговоримо про надзвичайні ситуації природного характеру.
- Проходити наше заняття буде незвично, у вигляді тренінгу, саме тому ми сидимо у колі, щоб добре бачити і чути один одного.
ПРОВЕДЕННЯ ТРЕНІНГУ
1. Знайомство (2 хв) (учні сидять у колі)
Продовжити фразу: «Якби я була природним явищем, я б хотіла бути (вітром, снігом...)» і пояснити чому.
2. Очікування (3 хв).  Сьогодні ми поговоримо про тему «Надзвичайні ситуації». Одним із видів стихійних лих є пожежа в лісі. Тому ми розміщуємо на нашій галявині вогнище (на дошці). Кожній з вас я роздам паперові крапельки, на зворотній стороні  яких ви напишете ваші очікування від цього тренінгу. Ми повісимо їх над вогнищем на хмаринці. Крапельки вирушають в подорож з нашими очікуваннями. Наприкінці заняття ми вирішимо, чи справдились ці очікування, тоді вони загасять полум'я.
3. Нагадування правил групи (1 хв.) (на дошці).
1.        Приходити вчасно
2.        Бути лаконічним
3.        Говорити по черзі
4.        Бути доброзичливим
5.        Зберігати таємниці
6.        «Тут і тепер»
7.        Говорити від себе
8.        Бути толерантним

4. Актуалізація теми (7 хв)  (мозковий штурм).
«На Землі існують три основних середовища: повітря, земля й вода. Вони перебувають у постійному русі. Іноді переміщення в шарах атмосфери, морях, надрах Землі  посилюються до такої  міри,  що  виникають  стихійні лиха, які призводять до  величезних  руйнувань і людських жертв. Стихійні лиха – природні надзвичайні ситуації, що становлять серйозну небезпеку для людей і тварин. Їх ще називають найбільшими  небезпеками природного середовища».
        Які ви знаєте стихійні лиха? (відповіді учнів)
Об`єднати учнів в 4 групи (зима, весна, літо, осінь) залежно від того, в яку пору року вони народились. Групи «весна», «літо» виконують  1 варіант завдання, «зима», «осінь» – 2 варіант.
1 варіант: Упорядкувати стихійні лиха за порами року (зима, весна, літо, осінь)
зима
весна
літо
осінь
не залежать від пори року





















    2 варіант: Упорядковувати стихійні лиха за географічним положенням
гори
степи
узбережжя
не залежать від географічного положення





















– Які з стихійних лих трапляються в Україні? (відповіді учнів)
Повінь, ожеледь, зсуви, селі, сильні вітри, смерчі, лісові та степові пожежі
5. Інформаційне повідомлення-казка: «Стихійні лиха» (5 хв).
«Діти, пригадайте українську народну казку «Котигорошко». Хто може назвати її персонажів?» Учні називають. На дошці з'являється фігурка Котигорошка, й учитель продовжує:
«Вирушив Котигорошко в дорогу і на своєму шляху зустрів багато перешкод. Раптом земля затремтіла, на дорогах з'явилися тріщини, будинки почали руйнуватися, дерева — падати, відчув він, що земля під ногами захиталася. Що це було?» (землетрус — сильні коливання земної поверхні, спричинені тектонічними процесами).
«Пішов Котигорошко далі. Надворі рання весна, сонце пригріло, почалося танення снігу, швидко прибувала у річці вода. Замочив хлопець ноги, озирнувся навколо і бачить, що вода все прибуває і прибуває. Що відбувається?» (повінь — тимчасове підтоплення суші, спричинене підвищенням рівня води в річці чи в озері).
«Подолав Котигорошко водні перепони і рушив далі через ліси і степи. Вирішив зупинитися на нічліг у селі. Враз знявся страшний вітер, почав вивертати з корінням дерева, зривати дахи з будинків. Блискавки розривали небо, злива не вщухала. Що це було?» (ураган (сильний вітер), гроза, злива — грізні атмосферні явища).
6. Руханка (5 хв.) – вправа «Ураган» на зняття м`язкового та емоційного напруження.             
«Ураган для тих…»                 – хто народився взимку;
  – хто має довге волосся;
  – хто бачив море;
  – хто любить ходити до школи;
  – хто любить солодке.

7. Робота в групах  (15 хв).
Об'єднання учнів у 3 групи (повітря, вода, земля).
Завдання групам: за допомогою підручника підготувати презентації у вигляді блок-схеми з теми:
перша група «повітря» — «Як поводитися під час урагану»;
друга група «вода» — «Як поводитися під час повені»;
третя група «земля» — «Як поводитися під час землетрусу».
Презентації, обговорення.
8. Зворотний зв'язок (3 хв).   
Продовжити фразу: «Я не розгублюся під час негоди, бо...».
9. Підсумок тренінгу (2 хв).   Чи справдились наші очікування?
Проаналізуйте свої очікування на крапельках. Якщо вони виправдались, то загасіть ними полум`я, а якщо ні, то вони лишилися безпорадними. Приберіть їх з хмаринки – вони просто випарувалися.
10. Прощання (2 хв). Стати в коло, узятися за руки і разом сказати: «Нехай проблеми та негоди не роблять нам в житті погоди. Хай нам щастить!»