четвер, 25 лютого 2016 р.
середу, 24 лютого 2016 р.
Способи творення прислівників. 7 клас
Тема. Способи творення прислівників.
Мета: домогтися усвідомлення
учнями основних способів творення прислівників; формувати вміння визначати
спосіб творення прислівників; розвивати творчі вміння утворювати прислівники
від інших частин мови різними способами; за допомогою
мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати в семикласників
почуття поваги до історичного минулого нашої країни.
Внутрішньопредметні
зв’язки:
Лексикологія і фразеологія: фразеологізми з прислівниками; прислівники-синоніми.
Синтаксис: прислівники в ролі другорядних членів речення.
Культура мовлення і стилістика: правильне наголошування прислівників.
Текст (риторичний аспект): використання прислівників у текстах науково-популярного
стилю.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Епіграф:
В дитинстві відкриваєш материк,
котрий назветься потім — Батьківщина.
Л. Костенко
Хід уроку
I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
- Подяка черговим за готовність класу до уроку.
- Облік відсутніх.
- Олександр Дюма, видатний французький письменник,
коли чекав гостей, у гардеробі вішав табличку з написом: «Отут, разом з одягом,
залишайте свій поганий настрій». Мені б дуже хотілося, щоб і ви залишили
негатив, якщо такий є, за дверима класу і налаштувалися на роботу.
- Якщо посміхнутися перехожому - він посміхнеться у
відповідь. Якщо посміхнутися небу та сонцю - розійдуться хмари. Якщо
посміхнутися Всесвіту - трапиться щось казкове. Давайте посміхнемося губами,
очима, долонями, серцями.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Робота з епіграфом
- Прочитайте виразно епіграф до сьогоднішнього
уроку.
- Прокоментуйте його.
- Хто є автором цього епіграфу?
- Які твори Ліни Костенко ми вивчали? Можливо,
хтось бажає прочитати вірш напам’ять?
- Мовна хвилинка
- Я пропоную провести мовну хвилинку й
удосконалити свої вміння виконувати різні види розбору слів.
- Тому записуємо число в зошити, переписуємо
епіграф до нашого уроку.
- І ряд – виконати синтаксичний розбір речення.
- ІІ ряд – зробити морфологічний розбір слів.
- ІІІ ряд – зробити фонетичний запис слів
«назветься», «Батьківщина».
- Індивідуально в парі: провести лексичну роботу –
дібрати синоніми й антоніми до слова «Батьківщина».
- На виконання завдання у вас 2 хвилини.
Перевірка виконаної роботи біля
дошки
- Отож, що таке Батьківщина?
- З якою частиною мови ми розпочали знайомство?
- Щоб пригадати, що таке прислівник, я пропоную використати «гарячий
стілець»?
- «Гарячий стілець». Вкажи прислівник на дошці. Визнач його розряд.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
- Проблемне завдання
- Прослухайте ситуацію.
Оленка з Семеном
посперечалися. Семен твердить, що прислівник «жаль» утворився шляхом переходу
іменника чоловічого роду в прислівник, а Оленка запевняє, що прислівник «жаль»
утворився від російського слова «жалко» безсуфіксним способом. Розсудіть, хто
правий у даному випадку.
- Чи можете ви довести свою
думку? Яких знань вам не вистачає? (знань про способи творення прислівників).
- Отож, якою буде тема нашого
уроку, як ви гадаєте?
- Записуємо тему уроку в зошити. Способи творення прислівників.
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- Де знадобляться знання сьогоднішнього
уроку?
- Що необхідно, щоб засвоїти тему
сьогоднішнього уроку?
- Що ви очікуєте від уроку?
- В кінці уроку ви повинні
знати:
Від яких частин мови
утворюються прислівники. Способи творення прислівників.
вміти:
Утворювати прислівники від різних частин мови.
Визначати способи творення прислівників.
- Будемо виконувати такі завдання: попрацюємо з
підручником, дамо відповідь на проблемне запитання, попрацюємо в парах,
пограємо в гру «Хто швидше», проведемо орфоепічну хвилинку розвантаження,
виконаємо тест.
ІV. СПРИЙНЯТТЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
- Що вивчає словотвір?
- Які є способи словотвору в українській мові?
- Який спосіб найпродуктивніший при творенні іменників та прикметників?
- Як називається основа, від якої утворене нове слово? /твірною/
- А як називається утворене слово? /похідним/
·
Пояснення вчителя
- Первинних прислівників
небагато: тут, там, тоді, сюди, де, куди, коли, скрізь, як, досі, доки, поки
(утворилися давно від коренів та основ займенників, утрачених зовсім сучасною
українською мовою)
- Прислівники походять:
від прикметників востаннє, по-людськи, голосно, вліво, звисока
від іменників навесні, щоночі, надворі, напам'ять,
від числівників по-перше, двічі, втричі, натроє, утрьох, поодинці
від займенників тому, надто, зовсім, потім, нащо, чомусь, по-своєму
від дієслів нехотя, хвилююче, навпомацки, навстоячки
від прислівників кудись, куди-небудь, відтоді, назавжди, позавчора
- Практичне завдання
- З’ясуйте, від яких частин мови утворилися подані прислівники:
Спочатку (від ім. початок);
тихо (від прикм. тихий),
вперше (від числ. перший),
по-моєму (від займ. мій),
досхочу (від дієсл. хотіти),
дотепер (від прися. тепер).
- Робота з підручником
- Щоб з’ясувати, якими способами творяться прислівники, розгортаємо
підручник с. 173, опрацьовуємо таблицю «Способи творення прислівників».
- Отож, які існують способи творення прислівників?
- Повернемося до нашої проблемної ситуації. За
допомогою якого ж способу утворився прислівник «жаль». Хто був правий Семен чи
Оленка?
- Практичне завдання
- Виконуємо вправу 366 усно. Ланцюжком визначаємо способи творення
прислівника.
- Орфоепічна хвилинка розвантаження про правильний наголос слів.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
·
Гра «Хто швидше». Робота в парах
Клас ділиться на дві
команди. І команда утворює прислівники префіксальним способом, II —
суфіксальним.
Завдання для І команди: день,
голос, багато, коли, звідки, де, ново, пам'ять.
Завдання для II команди: Два, швидкий,
тихий, коли, звідки, де, три, щоденний.
- Індивідуальне завдання (12 балів)
«П’яте зайве»
Знайти «зайвий» (за способом творення) прислівник у
кожному ряді слів. Із двома на вибір скласти речення.
1. Далеко, гаряче, мало, замислено, високо.
2. По-нашому, надворі,
тричі, завзято, узимку.
3. Тихо-тихо,
тишком-нишком, утридорога, туди-сюди, з давніх-давен.
4. Дотепер, утроє,
обіруч, затемна, ніскільки.
·
Робота біля дошки (1 учень працює самостійно з
карткою, 9 балів).
Замінити словосполучення
прислівниками. Визначити спосіб творення прислівників.
Зразок: кожного понеділка —
щопонеділка (префіксальний спосіб).
З далеких країн – префікс.-суфікс.
В усіх місцях – префікс.
кожного разу – префікс.
українською мовою - префікс.-суфікс.
дуже розсердившись - префікс.-суфікс.
в три рази - префікс.
Для довідок: здалеку, повсюди,
завжди/щоразу, по-українському, спересердя, втроє.
·
Індивідуальне завдання для слабких учнів (6 балів)
Виконати вправу 367 (1,2 речення).
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
· Виконання тесту
1. Прислівник – це
а) особлива форма дієслова;
б) змінна самостійна частина
мови;
в) незмінна самостійна частина
мови.
2. Прислівник виражає
а) ознаку предмета за дією;
б) ознаку або приналежність
предмета якійсь особі;
в) ознаку дії, ознаку іншої
ознаки, ознаку предмета.
3. У словосполученнях бачив
змалку, довго плакав, сприймають по-різному прислівники виражають
а) ознаку дії;
б) ознаку предмета;
в) ознаку іншої ознаки.
4. Прислівники мимохіть,
насамкінець, горілиць, нашвидкуруч утворено
а) суфіксальним способом;
б) способом злиття основ;
в) способом складання
слів однакових або близьких за змістом.
5. Установити
відповідність між прислівниками та їх розрядами за значенням.
А Занадто. 1
Часу.
Б Угорі. 2
Способу дії.
В Швидко. 3
Мети.
Г Згарячу. 4
Причини.
Д Напоказ. 5
Міри й ступеня дії.
Е Віддавна. 6
Місця.
6. Установити відповідність між прислівниками та
їх способом творення.
А Забагато. 1
Префіксально-суфіксальний.
Б Смачнесенько. 2
Префіксальний.
В По-нашому. 3
Суфіксальний.
Г Рано-вранці. 4
Складання слів.
Д Праворуч. 5
Злиття основ.
Ключ:
1.В.
2.В.
3.А.
4.Б.
5. 1.Е. 2.В. 3.Д. 4. Г. 5.А. 6.Б.
6. 1.В. 2.А. 3.Б. 4.Г. 5. Д.
Перевірка виконаної
роботи
- Опитування учнів
1. Від яких частин мови
можуть походити прислівники?
2. Які способи творення є
характерними для прислівників?
3. Як необхідно ставитися
до своєї Батьківщини.
VІІ. РЕФЛЕКСІЯ. ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ
- Заключна бесіда
- Чи виконали ми завдання уроку?
- Що вивчили?
- Чого навчилися?
- Чи здійснилися очікування від уроку?
- Оцінювання учнів
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. ІНСТРУКТАЖ
- Опрацювати параграф 30.
- Виконати впр.: 371 (усно), на Д.р. – 370; В.р. – 372.
- Індивідуальне завдання – підготувати
повідомлення про правопис прислівників та однозвучних з ними іменників з прийменниками.
вівторок, 23 лютого 2016 р.
Засідання творчої групи вчителів української мови і літератури. «Компетентнісно зорієнтовані завдання: сутність, типологія».
Почуєш – забудеш.
Побачиш – запам’ятаєш.
Зробиш сам – зрозумієш…
4 лютого 2016 року відбулося друге засідання творчої групи вчителів-словесників на тему «Компетентнісно зорієнтовані завдання: сутність, типологія». Обговоюючи
питання теоретичної частини, педагоги звернули увагу на особливість
компетентісно зорієнтованих завдань.
Підписатися на:
Дописи (Atom)