Тема. Письменниця
Олена Пчілка, її талант і доля. Оповідання О.Пчілки «Сосонка»
Мета:
ознайомити учнів з короткими відомостями про життя і творчість О.Пчілки,
пригадати поняття „оповідання” та його жанровими особливостями, проаналізувати
зміст оповідання «Сосонка», поглиблювати навички аналізу та переказу тексту,
формувати ключові життєві компетентності учнів із використанням інноваційних
технологій; розвивати пам’ять, увагу, усне зв’язне мовлення учнів, навички
виразного читання , уміння самостійно опрацьовувати матеріал; виховувати любов
до природи, до рідної батьківської домівки, доброту, чуйність.
Тип уроку: урок засвоєння
нових знань.
Форма
уроку: урок – діалог.
Методи та прийоми: релаксаційна
вправа «Доторкнися до зірок», технологія «Пароль», слово вчителя, робота в парах,
індивідуальна робота, експрес-опитування, прес-концеренція, словникова робота, технологія
«Незакінчене речення».
Обладнання: аудіозапис повільної музики , ілюстрації із
зображенням бджілки та сосни, портрет письменниці, диво – зірочки (для
проведення релаксаційної вправи), комп’ютерна презентація теми, мети , завдань
уроку, слайди з незакінченими реченнями, тести.
ХІД УРОКУ
І. Організацій момент.
1. Привітання з учнями. Перевірка відсутніх. Подяка
черговим.
2. Релаксаційна
вправа „Доторкнися до зірок”.
Вправа
проводиться з метою формування в учнів оптимістичного ставлення до
уроку й очікування позитивних результатів.
Звучить повільна музика.
- Станьте зручніше і заплющіть очі. Уявіть собі , що
перед вами нічне зоряне небо, на якому багато зірок. Кожен виберіть собі
найяскравішу зірку. Уявіть, що ця зірка – гарна оцінка, яку б ви хотіли
отримати, вдала відповідь на уроці, це ваша найзаповітніша мрія. Тепер
простягніть руки до неба, щоб доторкнутися до своєї зірки. Намагайтеся з усіх
сил! Ви обов’язково зможете дістати свою зірку. Зніміть її з неба , покладіть
її перед собою , а тепер розплющіть очі. Подивіться на свою диво –
зірочку. Нехай вона подарує вам натхнення, наснагу і зігріє своїм теплом.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Технологія „Пароль”.
(Ця інтерактивна технологія передбачає, що, привітавшись,
учитель просить кожного назвати, не повторюючись (ланцюжком), суттєве для
матеріалу попереднього уроку слово (словосполучення), ключове слово –
своєрідний пароль). Наприклад, Костянтина Малицька, опис, співак.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Вступна бесіда.
- Діти, кого зображено на представленій ілюстрації? (Бджілку).
- Дійсно, це – бджілка. Якими епітетами ми можемо охарактеризувати цю
комаху?
Слово вчителя
- Саме такою невтомною, активною, невсипущою трудівницею була українська
письменниця Олена Пчілка, яка, як бджілка, зносила мед до вулика української
культури. Справжнє ім’я її Ольга Петрівна Драгоманова, по чоловікові – Косач.
- Як ви гадаєте, про що ми сьогодні будемо говорити на уроці? (Про її
життєвий шлях та літературну діяльність).
2. Комп’ютерна презентація теми уроку.
- Розгорніть, будь ласка, зошити, запишіть число та тему
уроку.
3. Визначення очікувань. Слайд.
- За допомогою методу «Незакінчене речення» спробуйте
висловити свої очікування від уроку.
4. Комп’ютерна презентація
мети, завдань уроку.
- Що нам потрібно робити, щоб опрацювати тему уроку?
- Де знадобляться знання сьогоднішнього уроку?
ІV. Сприйняття
й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Прес – конференція „Життєвий та творчий шлях О.
Пчілки”.
- Ви отримали випереджальне завдання опрацювати біографію
письменниці. Тому пропоную розподілитись на дві групи: журналістів, що будуть
давати запитання, та експертів-біографів, що даватимуть відповіді на них. Слайди (фото).
Складання схеми квітки-ромашки.
Слово вчителя
- О.Пчілка відомий майстер оповідання. А що ж це таке
оповідання? Давайте пригадаємо.
2. Експрес – опитування.
- Це великий твір? - Прозовий чи віршований? - Чи багато в
ньому головних героїв? - Життя
героїв показується за тривалий час? - Багато подій відбувається у житті
головного героя ?
- Зробимо висновок. Оповідання –
це невеликий прозовий твір, у якому розповідається про одну або кілька подій з
життя одного героя чи кількох головних персонажів протягом обмеженого проміжку
часу. Слайд.
3. Обмін враженнями від прочитаного.
- Чи сподобався вам твір?
- Що ви знаєте про сосну? (Повідомлення про
сосну, випереджальне завдання). А які ще дерева ростуть на території
України?
4. Робота з текстом оповідання „Сосонка”.
1. Знайдіть і зачитайте опис сосонки. Чим вона
відрізняється від своїх товаришок?.
2. У якій казці Василя Королів – Старого маленька лісова
істота захищала зелене дерево від діда – дроворуба? («Хуха –
Моховинка»).
3. Які казкові елементи є у творі? Для чого авторка їх
використовує?
4. Назвіть головних героїв оповідання?
5. Яке враження справив на вас Івась?
6. Як ставилася зелена сосонка до безлистих дерев у
зимовому лісі?
7. Про що попереджувала сорока сосонку? Чи справдилося її
попередження? Чому авторка з-поміж усіх птахів вибрала саме сороку?
8. Що змусило Максима знищити чудове деревце і відвезти
його на базар?
9. Як поставився Івась до того, що батько зрубав деревце.
Чи хоч трохи жалів сосонку? А ви її жалієте? Чому?
10. З якої причини Максим із сином заночували у місті?
11. З яких слів Івася ви розумієте, що вдома у нього
немає святково прибраної сосни. Зачитайте відповідний уривок
12. З якою метою Івась вирішив забрати сосонку додому?
13. Чи варто було рубати сосонку заради одного святкового
вечора?
14. Як сосонка допомогла Івасеві знайти дорогу додому? Чи можна на
основі цього епізоду сказати, що сосонка за зло віддячила добром?
15. Який повчальний зміст має оповідання? (Не можна
величатися перед іншими, хвалитися, бути пихатим — невідомо, як далі складеться твоя доля. Такі
історії, як із Сосонкою, трапляються інколи й з людьми. Не можна відкидати старих
друзів. Батьки — захисники й оборонці, наставники в житті. Треба бути вдячним за добро,
завжди намагатися допомогти іншим. «...Не хотів би я й ланцюжків, хоч би й рожевих! нема в світі
кращого, як воля».)
5. Словникова робота.
- Ви помітили, що у тексті є незрозумілі слова? Двоє
учнів отримали випереджальне завдання провести словникову роботу і виписати та
пояснити незрозумілі слова.
М і р н е н ь к а — в
міру; з г р а б н е с е н ь к а — акуратна, рівномірна; г л и ц я — голки; п а
г о н к и — молоді гілочки; д е р к а ч і — палиці; ґ р и н д ж о л и — сани; г
о р о д — місто; г о р н и ц і — кімнати; з а х о д и л а с ь пр и й м а т и —
пригощати; не п о д о б а ц у р а т и с я — н е годиться не підтримувати
знайомства; с п р а в л я т и — робити; влаштовувати; нехибно— обов'язково,
неодмінно; ц я ц ь к и — іграшки; ш т у ч н о — гарно; ч а д н о — димно; л а к
о м и н и — ласощі; ч е п і р а д л о — щось розчепірене, незграбне; ш к о д а
— жаль; з а м а н у л о с я — забажалося;
п а к— бо; з в і з д а р
— зірка; н а м о в л я л а — умовляла; т у р я ю т ь — штовхають, зневажають; п
о п и х а ч — той, ким усі командують, з кого знущаються; г о р н и ч н а —
домашня служниця; м а с н и ц я — весняне свято, Масляна; ш а р в а р о к —
галас, шум; л и б о н ь — мабуть;
к о м и н — труба пічка;
з н а к о м и т а— знайома.
6. Стислий переказ тексту за планом.
Орієнтовний план
1. Величання сосонки.
2. В місті на торгу.
3. Зустріч із кумою.
4. Вбране до свята деревце.
5. Про сосонку ніхто не дбав після свята в панів.
6. Івась бере сосонку додому.
7. Утіха малим дітям.
8. Замість віхи на дорозі.
9. Служба Івася в панів.
10.
Утеча.
11.
У рідному домі.
12.
Спасибі сосонці.
7. Хвилинка розвантаження.
8. Творча робота.
1. 2 учнів отримують індивідуальні творчі завдання: дібрати вислови,
цитати, прислів’я про природу(Природа не храм, а майстерня, і
людина в ній працівник. Лише природа робить велике даром. О скільки у природи
немудро-мудрих літер! О скільки у людини невміння прочитать... П. Тичина. Природа одному мати, другому — мачуха.
Заступи природу дверима, то вона тобі вікном ввійде. Хто полю годить, тому жито
родить.);
2. Робота з тестами.
Тест
1. У Максима було:
а)
четверо дітей;
б)
п’ятеро дітей;
в)
двоє дітей.
2. На сосонку прилетіла:
а)
ворона;
б)
сорока;
в)
синиця.
3. Максим залишився
переночувати у місті, щоб:
а)
побачити прибрану сосонку;
б)
забрати на наступний день у швеця чобітки;
в)
забрати у куми наступного дня гроші.
4. Сосонку прибирали:
а)
горіхами, жолудями, грушами;
б)
яблуками, горіхами, зірочками;
в)
свічечками, ліхтариками, яблуками, цяцьками.
5. Наступного після свят
дня:
а)
сосонка стояла у світлиці;
б)
її викинули надвір;
в)
віддали сусідам.
6. Забрав Івась сосонку
додому, щоб:
а)
показувати сосонку односельцям;
б)
поставити в лісі;
в)
показати іншим членам родини.
7.
Після святкування сосонку:
а)
порубали на дрова;
б)
поставили замість віхи на дорозі;
в) спалили.
8. Івась поїхав у місто:
а)
вчитися;
б)
наймитувати;
в)
відвідати родичів.
9. У місті його кликали:
а)
Івась;
б) Іванко;
в)
Ванько.
10. Івась покидає місто,
тому що:
а)
його вигнали;
б)
тікає;
в)
перевели на іншу роботу.
11. Коли Івась заблукав,
його врятували:
а)
сусіди;
б)
подорожні;
в)
сосонка.
12. «Сосонка» — це:
а)
переказ;
б)
оповідання;
в) казка.
9. Робота в парах.
- Попрацюємо в парах. Знайдемо у підручнику діалоги та зачитаємо їх. – А
який ваш улюблений епізод?
10. Перевірка творчої роботи та тестів.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Запитання для контролю із використанням технології «Мікрофон».
1) Якою постала перед вами особистість письменниці?
2) Які риси характеру О. Пчілки гідні, на вашу думку, наслідування?
3) Дайте визначення оповідання.
4) Як ви вважаєте, чи є актуальною проблема, висвітлена
автором «Сосонки»?
VІ. Підсумок.
1. Технологія незакінчених речень. Слайд.
На уроці для мене цікавим було ...
Найбільше мені сподобалося...
Я іду з уроку із ...
- Як ви оцінюєте свою роботу на уроці? .
2. Оцінювання відповідей учнів учителем.
3. Слово вчителя .
- На початку уроку кожен із вас зняв із неба зірку. Чи здійснилось ваше
бажання? Чи
знаєте ви, що треба зробити, коли з неба падає зірка? Я хочу
побажати, щоб усі загадані вами бажання та заповітні мрії обов’язково
здійснилися.
VІІ. Домашнє завдання.
Обов’язкове.
Записати тему та основну думку оповідання. Підготувати характеристику образу
Івася.
На
вибір.
С. р. - підготувати
запитання до автора оповідання за змістом твору.
Д. р. – придумати
продовження історії Івася або Сосонки.
В. р. –
написати відгук на прочитане оповідання.
Немає коментарів:
Дописати коментар